EA Sports sonrası FIFA isim hakkını kim alacak?

EA Sports, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile FIFA ile olan muahedesini sonlandırdığını ve yeni devirde oyunun EA Sports FC olarak anlandırılacağını belirtti. FIFA 22 sonrası tertiple kimin muahede sağlayacağı şimdiden merak konusu oldu.

FIFA 22 sonrası isim hakları için şimdi bir talip yok

1993 yılında piyasaya sürülmüş olan FIFA International Soccer sonrası yaklaşık 30 yıllık bir mühlet boyunca her yeni yılda FIFA ismiyle piyasaya sürülen seri sona erdi. Geçtiğimiz günlerde EA Sports tarafından yapılan açıklama ile FIFA isim haklarının yenilenmeyeceği ve EA Sports FC ismiyle devam edileceği açıklandı.

EA Sports’un kıdemli yöneticisi Cam Weber, serinin artık önemli bir yeniliğe gereksinim duyduğunu ve isim haklarını yenilememenin, lisanslı futbolcuları ve grupları etkilemeyeceğini açıklamıştı. Gelen son haberler, EA Sports’un verdiği bu kararın maddi bir münasebeti olduğunu da gösteriyor. Buna nazaran FIFA, EA Sports’tan yeni periyotta isim haklarının tescili için tam 1 milyar dolarlık mutabakat talep etmiş. Üstelik bu mutabakatın 4 yıl için geçerli olmasını istemiş.

Tam 4 milyar dolarlık bir fatura ödemekten kaçınan EA Sports, yeni periyotta FIFA isim haklarını kesin olarak bırakmış durumda. Bu durumda FIFA üzere güçlü bir marka boşa çıkıyor ve taliplerinin de çok olacağı bekleniyor. Birinci akla gelen isim KONAMI… Lakin firmanın bilhassa son periyotta eFootball 2022 atağı ve oynaması fiyatsız modele geçmesi bu ihtimalin zayıf olduğunu gösteriyor.

Son yıllarda bu kesimde yer almasa da bir öteki aday da Sony… Yıllar evvel Virtua Striker, This is Football ve Red Card Soccer üzere oyunlar geliştiren Sony de isim haklarına talip olabilecek kadar maddi güce sahip. Yeni periyotta Sony ile büyük bir konsol savaşına giren Microsoft da akıllara gelen bir başka firma… Her ne kadar futbol oyunu geliştirme konusunda bir geçmişi olmasa da geleceğe yatırım olarak bu tip bir teşebbüste bulunmaları mümkün olabilir.

Son olarak akıllara gelen iki değerli firma daha var: 2K Games ve Sports Interactive… Yıllardır basketbol oyunları konusunda bölümü domine eden 2K ve Football Manager serisiyle menajerlik oyunlarında akla birinci gelen firma olan Sports Interactive de bu maddi külfete girerek FIFA markasını bünyesine katmak isteyebilir.

Pekala sizler bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog