Dünya’ya en yakın harika kütleli kara delik çifti keşfedildi!

Bilim insanları, Dünya’ya yalnızca 89 milyon ışıkyılı uzaklıkta, NGC 7727 galaksisinde iki harika kütleli kara delik olduğunu açıkladı. Üstelik yeni çalışmaya nazaran bu çift birbirine öbür ikili sistemlerden daha yakın. Çünkü ortalarında yalnızca 1.600 ışıkyılı aralık var.

Astronomlar, bu iki kara deliğin büyüyerek en sonunda birleşeceklerini belirtiyor. Böylelikle çok daha büyük bir kozmik cisim haline gelecekler. Bununla birlikte, bilim insanları bu yeni bulgularını Astronomy & Astrophysics mecmuasında yayımladı.

Harika kütleli kara delik çifti hakkında detaylar ortaya çıktı

Bu çift halindeki kozmik cisimlerin bilim insanlarının ilgisini çekmesinin birçok nedeni var. Zira bunlar birçok galaksinin merkezinde, başka her şeyin etrafında döndüğü çekirdeklerde yer alır. İkisinin bir ortada bulunması, iki galaksinin bir ortaya geldiğini gösteriyor.

(Foto: ESO)

Çalışmayı Fransa’daki Strasbourg Gözlemevinden astronom Karina Voggel ve grubu gerçekleştirdi. Takım, Avrupa Güney Gözlemevinin Çok Büyük Teleskobunu (VLT) kullanarak müşahedeler yaptı. Böylelikle Dünya’ya en yakın harika kütleli kara delik çiftini gözlemlediler. Ayrıyeten iki cismin birbirine uzaklığı, daha evvel tespit edilen çiftlerden çok daha küçüktü.

Takım, kara deliklerin yer çekimi kuvvetinin etraflarındaki yıldızların hareketini nasıl etkilediğine bakarak iki objenin kütlelerini belirledi. NGC 7727’nin tam merkezinde yer alan daha büyük kara deliğin, Güneş’in neredeyse 154 milyon katı bir kütleye sahip olduğunu buldular. Ayrıyeten diğeriise Güneş’ten 6,3 milyon kat daha büyüktü.

Bu ortada, bilim insanları birinci defa muhteşem kütleli kara delik çiftinin bu yolla tahlil edildiğini belirtti. Bu muvaffakiyet, takımın Şili’deki Çok-Birimli Spektroskopik Kaşif (MUSE) kullanmasıyla mümkün oldu. MUSE ile kütleleri ölçen araştırmacılar, Hubble Uzay Teleskobundan gelen ek bilgilerle NGC 7727‘deki cisimlerin sahiden de harika kütleli kozmik cisimler olduğunu doğruladı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog