Dünya teyakkuzda: Yeni COVID-19 varyantı tespit edildi

Güney Afrika‘daki bilim insanları, yeni bir COVID-19 varyantı tespit ettiklerini duyurdu. Bu varyantın, çok sayıda mutasyona sahip olduğunu ve enfeksiyon sayılarını artırdığını belirttiler. Afrika kıtasında pandemiden en çok etkilenen Güney Afrika’daki günlük hadise sayısı, ayın başından bu yana 10 kat arttı.

Virolog Tulio de Oliveira acil bir basın toplantısı yaparak, “Maalesef Güney Afrika’da tasa nedeni olan yeni bir varyant tespit ettik” dedi. İşte yeni koronavirüs mutasyonunun ayrıntıları…

Yeni COVID-19 varyantı, olay sayılarını katladı

Bilim insanları, kelam konusu varyantın bilimsel isminin B.1.1.529 olduğunu açıkladı. Bu varyantın, “çok yüksek sayıda mutasyona sahip” olduğunu vurguladılar. Tulio de Oliveira, “Maalesef enfeksiyonların yine canlanmasına neden oluyor.” dedi.

Yeni COVID-19 varyantı hakkında konuşan araştırmacıya nazaran, Dünya Sıhhat Örgütü bugün varyanta Yunanca bir isim verebilir. Bu varyant, Botsvana ve Hong Kong‘da Güney Afrika’dan gelen şahıslarda de tespit edildi. DSÖ de kelam konusu varyantı “yakından izlediğini” açıkladı. Ayrıyeten DSÖ, bugün varyantın hangi kategoride listelenmesi gerektiğine de karar verecek.

DSÖ, “İlk tahliller, bu varyantın daha fazla çalışma gerektirdiğini ve çok sayıda mutasyona sahip olduğunu gösteriyor” halinde açıklama yaptı. Bununla birlikte, Güney Afrika Sıhhat Bakanı Joe Phaahla hususa ait konuştu. Varyantın “ciddi endişe” kaynağı olduğunu ve son vakitlerde hadiselerin kat kat arttığını belirtti. Bu artışın ardındaki nedenin yeni varyant olduğunu ekledi.

Güney Afrika’daki günlük enfeksiyon sayısı, ayın başlarında 106 iken Çarşamba günü bin 200’e çıktı. Devlete ilişkin Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü (NICD), genomik dizilemenin akabinde ülkede B.1.1.529 varyantının 22 müspet hadisede tespit edildiğini söyledi. Bu ortada, varyantın daha çok gençler ortasında yayıldığını ileri sürdüler.

Tasa verici bulgular: Yeni varyant, 10 mutasyona sahip!

Bilim insanları, yeni COVID-19 varyantı hakkında kıymetli bulgularını açıkladı. Deltanın iki, betanın üç mutasyon taşımasına rağmen bu varyantta en az 10 mutasyon tespit ettiler. DSÖ’nün COVID-19 teknik başkanı Maria Van Kerkhove sanal bir basın toplantısında, “Bu varyantın rastgele bir potansiyel aşı üzerinde ne üzere bir tesiri olduğunu anlamamız birkaç hafta alacak.” dedi.

(Foto: Antonio Masiello)

Güney Afrikalı bilim insanlarından Penny Moore, varyantı nötralize etmenin “bu varyantın içerdiği mutasyonların sayısı nedeniyle karmaşık” olduğunu söyledi. Devamında ise, “Bu varyant, aşina olmadığımız birçok mutasyon taşıyor.” dedi.

Bugün Avrupa Birliği bir açıklama yaptı. Buna nazaran, yeni varyanttan korunmak için birlik, Güney Afrika uçuşlarını askıya aldıklarını bildirdi. Bu teklifin yürürlüğe girmesi an problemi. Birebir biçimde İngiltere de yeni COVID-19 varyantı nedeniyle Güney Afrika (ve beş ülkeden daha) uçuşlarını durdurdu.

İsrail, yeni COVID-19 varyantı taşıyan bir kişiyi tespit etti

İsrail Sıhhat Bakanlığı, bugün kıymetli bir açıklama yaptı. Buna nazaran İsrail, yeni varyantı ülkelerindeki bir şahısta tespit ettiklerini duyurdu.

Açıklamada, Malavi‘den dönen bir bireyde yeni varyantın bulunduğunu belirttiler. Ayrıyeten yurtdışından dönen iki kişiyi karantinaya aldıklarını da eklediler.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog