Dönüm noktası kabul edilen bilimsel keşifler

En değerli bilimsel keşifler neler olabilir? Bu sorunun yanıtı herkes için tıpkı olmayacaktır. Kimi insanların aklına birinci evvel matematiksel gelişmeler gelirken, bazıları tıptaki gelişmeleri hatırlayacaktır. Fakat sonuçta geçtiğimiz birkaç yüzyılda şahit olduğumuz değerli keşifler ve icatlar olmadan insanlığın nereye varacağını hayal etmek hayli güç.

Pek çok gelişme hayatımızı büyük ölçüde düzgünleştirdi ve ömrümüzü uzattı. Bununla birlikte, birçok teknik gelişme insanlığa yarar sağlarken kimileri yarardan çok ziyanları ile ön plana çıkabiliyor. Kelamın kısası, artık birlikte bize nazaran en değerli olan birkaç keşfe ve icada bakalım…

En kıymetli bilimsel keşifler: Penisilin

Birilerinin birinci keskin kenarlı aleti yapmak için bir kayayı yere vurduğu andan, tekerleğin icadına kadar insanlık büyük adımlar attı. Bunun sonucunda ise şu anda Mars’ta ve öteki gezegenlerde araştırmalar yapan gezgin araçları icat etmiş bir noktadayız.

Bilimsel keşifler, internetin geliştirilmesiyle daha da hızlandı. Bilhassa birkaç kıymetli gelişme ihtilal niteliğinde sayılıyor. Bunlardan biri de penisilin. Evet, penisilin insanlık tarihi açısından çok çok değerli kabul ediliyor.

1928’den evvel, artık zararsız olduğunu düşündüğümüz enfeksiyonlar tüm toplulukları yok edebilecek nitelikteydi. Alexander Fleming‘in dünyanın birinci antibiyotiği olan penisilini geliştirmesi nitekim devrim! Fleming, laboratuvarındaki çalışmalarında küf ve mantarları büyüterek birinci antibiyotiği geliştirdi.

Antibiyotikler o vakitten beri bir dizi enfeksiyonla savaşmak için kullanılıyor. Bu ilaçlar geliştirilmeye devam ediyor. Sahiden de insan ömrünü ve ömür kalitesini artıran büyük bir keşif oldu.

X-ışınları nedir? Neden kıymetli?

1895 yılında Alman fizikçi Wilhelm Roentgen, tıp tarihi açısından kıymetli bir bilimsel keşif yaptı. X-ışınlarının keşfi (X-ray) tıp mesleğinin en yenilikçi kilometre taşlarından biri oldu. Bu nedenle Roentgen, fizikte birinci Nobel Ödülü’nü aldı.

X-ışınları direkt et yahut tahta üzere unsurlardan geçerek çalışıyor. Lakin en kıymetlisi kemik ve metal üzere unsurlarca durduruluyor. Bu sayede bir manzarayı inceleyen tabipler kırık kemikleri tespit edebilir oldu. Birebir vakitte güvenlik açısından da kıymetli bir buluş. Zira kuşkulu bavullar ve paketlerin içini gösteriyor.

Tartışmalı bilimsel keşifler de var: Atom bombası

Atom bombası sahiden büyük bir icat lakin epey tartışmalı bir mevzu. Zira insanlığa verdiği büyük ziyan yıllardır gündemimizde. İkinci Dünya Savaşı‘nı yıkıcı bir halde sonlandıran gelişme olarak tarihe geçti. Zira Japonya’daki binlerce insanın vefatına neden oldu.

Birebir vakitte bu keşif, bugüne kadar devam eden nükleer silahlanma yarışına da öncülük ediyor. 1940’ların başında, dünyanın önde gelen bilim insanlarından oluşan bir takımın atom bombası yapmak için uranyumun nasıl rafine edilebileceğini bulmak üzere bir ortaya gelmesiyle birinci adımlar atıldı.

Manhattan Projesi olarak bilinen bu grubun uzun vadeli yıkıma neden olan bu silahı geliştirmesi yalnızca beş yıl sürdü. Sonucunda ise ABD, Japonya’daki Hiroşima ve Nagazaki kentlerine attığı atom bombaları nedeniyle binlerce insanın vefatına yol açtı.

Neyse ki 1945 yılındaki bu olayların devamı gelmedi. Her ne kadar pek çok ülke nükleer silahlanmaya gitse de atom bombalarının savaşta kullanıldığı tek olay olmaya devam ediyor.

Evrim teorisi anlayışı değiştirdi

1859’da İngiliz tabiat bilimci Charles Darwin, evrim teorisini ortaya attı. Böylelikle Dünya’daki hayatın nasıl geliştiği fikrini sonsuza dek değiştirdi. Bu nedenle evrim teorisi, en değerli bilimsel keşifler ortasında. Darwin’in teorisi, bilhassa yaratılışçılık fikrini benimseyen bölümler ile çelişmekte.

Darwin, tüm organizmaların vakit içinde yavaş bir süratte evrimleştiğini ileri sürdü. Evrimleşmenin bir çeşidin değişen etrafa ahenk sağlamasına ve bu ortamda hayatta kalmasına müsaade verdiğini savundu. Bir cins ahenk sağlayamazsa o vakit yok olma riskiyle karşı karşıya kalır. Bu da Darwin’in doğal seçilim olarak isimlendirdiği bir süreçtir.

En değerli bilimsel keşifler ortasında elbette yer çekimi de var!

Pek çok kişi tarafından tüm vakitlerin en büyük bilim insanı olarak kabul edilen İngiliz matematikçi ve fizikçi Isaac Newton, dünyanın en değerli keşiflerinden birini yaptı. Newton, kozmik yer çekimi kanunu yani kısaca yer çekimini keşfetmesiyle tanınıyor.

1664 yılında Newton, yer çekiminin objeleri birbirine hakikat çeken kuvvet olduğunu fark etti. Gezegenlerin neden güneşin etrafında döndüğünü açıkladı. Esasen daha evvel sizler için bu mevzuyu da açıklayan bir içerik yayımlamıştık. Newton’ın yer çekimi keşfini detayıyla okuyabilirsiniz.

Bununla birlikte, internetin geliştirilmesi de insanlık tarihinin en kıymetli icatlarından. Ayrıyeten yapay zekanın geliştirilmesi ve DNA alanındaki çalışmalar da epeyce değerli. CRISPR gen düzenleme teknolojisini de unutmamak lazım. İşte tüm bu alanlardaki gelişmeler hakikaten çığır açıcı. Gelecekte neler olacağını daima birlikte göreceğiz…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog