COVID-19 aşısı bu otonom robotlarla yapılabilecek!

Araştırmacılar, COVID-19 aşılamasında da kullanılabilecek bir otonom aşı robotu geliştirdi. Yaklaşık iki yıldır hayatımızı olumsuz biçimde etkileyen koronavirüs pandemisi için bilim insanları yeni teknikler araştırıyor. Bir küme bilim insanı aşı geliştirmeye odaklanırken, bir küme ise pandeminin kaynağını bulmaya çalışıyor. Lakin farklı alanlarda pandemi çalışmalarına katkı sağlamak isteyenler de var. Örneğin, Kanada’daki iki araştırmacı, yeni bir çalışmaya imza attı. İşte araştırmacıların geliştirdiği iğnesiz aşılama yapan cihaz…

Aşı robotu farklı bir teknik kullanıyor

Waterloo Üniversitesindeki (Kanada) Cobionix teşebbüsü, ‘Cobi‘ isimli yeni aygıtını tanıttı. Bu yeni robot, otonom ve iğnesiz bir halde aşılama yapıyor. Araştırma grubu, kas içi enjeksiyonu muvaffakiyetle gerçekleştiren birinci robot olduğunu sav etti. Üstelik robot bunu, deri altı iğne kullanmadan yapıyor.

(Foto: Waterloo Üniversitesi)

COVID-19 aşısı da yapabilecek olan robot, iğne yerine derideki insan saçı genişliğindeki bir açıklıktan yüksek basınçlı serum geçiriyor. Bu robota aşı yaptırmak isteyen beşerler birinci evvel çevrim içi olarak randevu alıyor. Akabinde dokunmatik ekran arayüzündeki bir kameraya kimlik evrakı gösteriyorlar.

Bu aşı robotu, LIDAR sensörleri kullanıyor. LIDAR, otonom araçların yolları haritalamak için kullandığı teknolojinin altyapısıdır. Cobi de bu teknoloji sayesinde kişinin bedeninin bir modelini oluşturuyor. Yapay zeka tabanlı yazılım, enjeksiyon için en uygun yeri belirliyor.

Aygıt, Cobionix’in kurucu ortağı ve CEO’su Tim Lasswell ve ortağı Nima Vakti tarafından geliştirildi. Nima Vakti, “Cobi üzere otonom tahliller sıhhat çalışanlarını koruyabilir. Ayrıyeten sıhhat maliyetlerini de azaltabilir.” dedi. İlerleyen yıllarda robotun, sıhhat çalışanlarına sonlu erişimi olan uzak bölgelerdeki toplulukların aşılanmasına yardımcı olması bekleniyor. Bu ortada Lasswell, Cobi’nin ticari kullanıma hazır hale gelmesinin yaklaşık iki yıl süreceğini söyledi.

Ayrıyeten bu çeşit çalışmaların da pandemide artış gösterdiğini belirtelim. Örneğin, Kahire yakınlarındaki bir hastanede Cira-03 isimli bir robot çalışıyor. İnsan gibisi bir yüze ve kollara sahip bu robot, koronavirüs testleri yapıyor ve hastalara maske takmalarını hatırlatıyor. Ayrıyeten Boston Dynamics’in robot köpeği Spot ise yeni özelliklerle birlikte, artık COVID-19 semptomlarını iki metre öteden tespit ediyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog