Çocuklara Covid-19 aşısı için kritik FDA kararı

Biontech ve Moderna‘nın Covid-19 aşısı için aldığı FDA onayı sonrası, onaysız aşı tartışmaları azalsa da çocuklara Covid-19 aşısı tartışmaları devam ediyor. Amerika Besin ve İlaç Dairesi (FDA) ise Biontech için değerli bir onay daha verdi. Buna nazaran Hasret Türeci, Uğur Şahin ve grubu tarafından geliştirilen aşı çocuklar için onay almayı başardı.

Çocuklara Covid-19 aşısı için onay hangi yaş kümesi için alındı?

Bundan neredeyse iki yıl evvel 2019 yılı Aralık ayında başlayan Covid-19 salgını, aşı ile denetim altına alınmaya çalışılıyor. Delta varyantı ile bulaşma suratı artan Covid-19, son varyant ile çocuklar için de tehlike oluşturmaya başladı. Bu manada iki kıymetli mRNA aşısından biri olan Pfizer/Biontech 5-11 yaş kümesi için FDA onayı almayı başardı.

Tüm dünyada okulların külliyen açılması sonrası Delta varyantı bilhassa çocuklarda süratle yayılmaya başladı. Şimdiye kadar 12 yaş ve üstü için onay alan Covid-19 aşıları daha sonra çocuklar için de harekete geçti. FDA ise çocuklar üzerinde yapılan araştırma sonuçlarını inceledi ve aşının yapılması tavsiyesi verdi.

FDA, Biontech aşısı için 5-11 yaş aşı onayını verdi

Çocuklar için yapılan Covid-19 aşısı için testlerin bir müddettir FDA yönergeleri ve denetiminde gerçekleştiği biliniyor. FDA açıkladığı kararda ise şu an için aşının acil kullanımı için onay verdi. Bu kararın acil kullanım olmasının sebebi ise şimdi aşının 5-11 yaş kümesinde kâfi sayıda uygulanmamış olması. Bildiğiniz üzere FDA, Biontech ve Moderna aşıları için tam onayı da Ağustos ayında verdi.

Yapılan açıklamaya nazaran, Pfizer/Biontech aşısı 5-11 yaş kümesi çocuklarda yüzde 90.7 bağışıklık sağlıyor. FDA denetimli Covid-19 aşı çalışması 3 bin 100 çocuk üzerinde gerçekleşti. Buna nazaran yapılan aşılamalar sonrası önemli bir yan tesir tespit edilmedi.

Hastalık Denetim Merkezleri‘nden gelen bilgiler ışığında çocuklara Covid-19 aşısı için daha fazla klinik öneriyi görüşmek için FDA, gelecek hafta toplanacak. Yani gelecek hafta yapılacak toplantı ile FDA, aşının nasıl uygulanacağına dair açıklama yapacak.

FDA açıklamasına nazaran çocuklar için yapılan Biontech Covid-19 aşısı12 yaş üstü için yapılan aşı uygulamasından daha az bir dozla yapılıyor. ABD’de, 18 yaş altı için Covid-19 olaylarında 5-11 yaş kümesi önemli bir yükselişte. Buna nazaran şu anda 18 yaş altı olayların yüzde 39 üzere bir kısmı 5-11 yaş kümesini kapsıyor.

Türkiye’de ise aşı tercihe bağlı olarak 12 yaş ve üstü için tarifli. Türkiye’nin bu karar sonrası çocuklar için Covid-19 aşısı kararı alıp almayacağı ise merak konusu. FDA’nın tam kararını bu temastan okuyabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog