Bu WhatsApp özelliği, yeni bir kapalılık seçeneği sunacak!

WhatsApp, yeni bir kapalılık özelliği daha getiriyor. Bu bilhassa birlikte kullanıcılara büyük bir kolaylık sağlanacağı kesin! Yeni güncellemenin detaylarına geçmeden evvel, platformun bir müddettir ‘Topluluklar‘ özelliği üzerinde çalıştığını belirtelim. Topluluklar sayesinde yöneticiler, kümeleri da kendi içinde gruplayabilecek. Yani bir okulun Topluluk kümesini düşünün. Bu Topluluk içinde ise sınıflar gruplanacak. Bu sayede yöneticiler daha fazla denetimi elinde tutacak.

Artık gelelim kısa müddet evvel ortaya çıkan özelliğe… WhatsApp’ın kullanıcıları artık profil bilgilerini kimlerin görebileceği konusunda daha fazla denetime sahip olacak.

WhatsApp, ‘… Bireylerim Hariç’ seçeneği yolda!

WABetaInfo‘nun haberine nazaran, Meta’ya ilişkin iletileşme platformu, Google Play Beta Programı aracılığıyla yeni bir güncelleme gönderdi. Bu güncellemeyle birlikte sürümü 2.21.23.14‘e çıkardı. Böylelikle, bir müddet sonra herkese açılması beklenen bir özelliğin detayları da ortaya çıktı.

Böylelikle, ‘son görülmemi kimler görebilir’ seçenekleri dörde çıktı. (Foto: WABetaInfo)

WhatsApp, yeni zımnilik özelliği ile ‘… Bireylerim hariç‘ seçeneği ekleyecek. ‘… Bireylerim hariç’ isimli özellik, profil bilgilerinin saklılığına yönelik. Zati geçtiğimiz aylarda, WhatsApp’ın Son Görülme (2.21.2.10), Profil Fotoğrafı (2.21.21.2) ve Hakkında (2.21.21.8) için bir “… Bireylerim Hariç” seçeneği üzerinde çalıştığı ortaya çıkmıştı.

Kelam konusu özellik, bahsi geçen güncellemelerde geliştiriliyordu. Lakin WhatsApp nihayet bugün belli beta test kullanıcıları için yeni seçeneği kullanıma sunuyor. Kapalılık Ayarları kısmından özelliğin sizin için de etkin olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Pekala, nedir bu ‘… Bireylerim hariç’? Profil bilgilerinizde ve son görülmede şu ana kadar üç seçenek mevcut. Bunlar, ‘Bireylerim‘, ‘Herkes‘ ve ‘Hiç kimse‘. Lakin artık bu bilgilerinizi şahıslar listenizde olan lakin kara listeye aldığınız şahıslardan gizleyebileceksiniz. Yani ‘Durumlar’ kısmında olduğu üzere. Böylelikle, WhatsApp’ta bilgilerinizi kimlerin göremeyeceğini seçme imkanınız daha üst düzeye ulaşacak.

Bu ortada, makul bireyler için son görülmeyi devre dışı bırakırsanız, siz de onların son görülmelerini göremezsiniz. Lakin bu kural, Hakkında ve Profil Fotoğrafı için geçerli değil. Yani profil fotoğrafınızı kişilerinizde yer alan muhakkak bireylere gizlediğinizde siz onun fotoğrafını şayet size kapatmadıysa görmeye devam edeceksiniz.

WhatsApp’ın bu özelliği tam olarak ne vakit herkese açacağını ise şimdi bilmiyoruz. Yeni bilgiler geldikçe sizinle paylaşmaya devam edeceğiz. Pekala, sizce bu saklılık ayarı değerli mi? Sizin niyetlerinizi merak ediyoruz ve yorum olarak bizimle paylaşabilirsiniz…

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog