Blue Origin ile uzaya çıkan yolcu hayatını kaybetti!

Son devirde uzay turizmi konusunda hayli somut gelişmeler yaşandı. Elbet Jeff Bezos‘un Blue Origin ve Elon Musk’ın SpaceX şirketlerinin yaptığı atılımlar bunlardan biri. Hatta Blue Origin, ekim ayında ortalarında Star Trek efsanesi William Shatner üzere yolcuların da bulunduğu ikinci uzay seyahatini gerçekleştirmişti. Lakin kısa mühlet evvel gelen bilgiler, bu yolculardan birinin hayatını kaybettiği tarafında.

Blue Origin ile uzaya çıkan Glen De Vries hayatını kaybetti

Ekim ayında Blue Origin’in ikinci uzay seyahati kapsamında uzaya çıkan Medidata Solutions’ın kurucusu Glen de Vries, perşembe günü New Jersey’de gerçekleşen uçak kazasında hayatını kaybetti. New Jersey Eyalet Polisi, açıklamasında uçağın Hampton Township’te bulunan ormanlık alana düştüğünü tabir etti.

Kelam konusu uçağın 4 kişilik, yüksek kanatlı, tek motorlu Cessna 172 modeli olduğu belirtilirken, kazada 49 yaşındaki Glen de Vries‘in yanı sıra 54 yaşındaki bir kişinin daha öldüğü açıklandı. Buna ek olarak uçağı kimin kullandığı ise şu an için belirlenemedi. Bu noktada Vries’in hobi olarak pilotluk yaptığı, öbür kişinin ise Fischer Aviation isimli bir uçuş okulunun sahibi olduğu biliniyor.

Glen De Vries

Blue Origin de sivil astronotunun hayatını kaybetmesinin akabinde şu sözleri kullandı:

Glen de Vries’in ani mevtini duymak bizi harap etti. Blue Origin grubuna ve grup arkadaşlarına güç ve hareketlilik katmıştı. Havacılığa olan tutkusu, hayır işleri ve mesleğine olan bağlılığı sonsuza kadar hürmet ve takdir görecek.

Son olarak kazanın nedeninin şimdi belirlenemediğini belirtelim. Fakat Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu’nun kazayı titizlikle araştırdığı gelen bilgiler ortasında.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog