Blizzard, hack saldırısına maruz kaldığını açıkladı!

Ünlü oyun şirketi Activision Blizzard, taciz ve ayrımcılık suçlamaları sonrasında sıkıntı günler geçirmeye devam ediyor. Toplumsal medya hesapları aracılığıyla bir açıklama yayınlayan şirket, Batte.Eye sunucularının DDoS saldırısına maruz kaldığını doğruladı. İşte detaylar…

Blizzard, saldırıyı resmen doğruladı

Activision tarafından yapılan açıklamaya nazaran Call of Duty: Warzone, Overwatch ve Heartstone üzere birçok tanınan oyunun istemcisi Battle.Net’e DDoS saldırısı düzenlendi. Yaklaşık bir saat süren hack saldırısının akabinde şirket, resmi toplumsal medya hesapları aracılığıyla durumun denetim altına alındığını açıkladı.

Bir saatlik kesintinin akabinde sunucuların olağana döndüğünü açıklayan Blizzard, oyuncuların çıkış yapıp tekrar giriş yaptığında sorunlarının giderilmiş olması gerektiğini belirtti. Buna rağmen birtakım oyuncular, giriş yaptıktan sonra kuyruğa takıldı ve yaklaşık yarım saat boyunca giriş sırasının kendisine gelmesini bekledi. Blizzard’ın yeni bir çökme ihtimaline karşı sunucuya girebilecek oyuncu sayısını kısıtladığı belirtildi. Haberi kaleme aldığımız şu sıralarda sunucularda rastgele bir sorun kalmamış üzere görünüyor.

DDoS nedir?

A distributed denial-of-service; kısa ismiyle DDoS, Türkçe’de Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı olarak biliniyor. DDoS, Muhakkak bir şirketin yahut resmi kuruluşun web sitesini sağlayan altyapı ve sunucuların kapasite hudutlarını zorlamayı amaçlayan bir taarruz biçimidir.

Bu çeşit hücumlarda, sunuculara kaldırabileceğinden daha fazla istem gönderilerek süreç kapasitesinin aşılması ve böylelikle sistemlerin bir müddetliğine fonksiyon görememesi sağlanır. Her ne kadar DDoS akınlarında kullanıcıların bilgileri çalınamasa da giriş sağlamaya çalışan kullanıcılara verilen karşılık çok daha yavaş olabilir yahut büsbütün yoksayılabilir. Bu süreçte altyapıya erişim sorunları de görülebilir.

Pekala sizler Activision Blizzard’ın Battle.Eye istemcisine yapılan atakla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizler de Battle.Eye’a erişim sıkıntıları yaşadınız mı? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı unutmayın.

SDN Yorumları 0 Yorum

Yorum Yap İptal

Bir dahaki sefere yorum yaptığımda kullanılmak üzere adımı, e-posta adresimi ve web site adresimi bu tarayıcıya kaydet.

Δ

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog