Bit krizinde yeni gelişme: Soruşturma başlatıldı!

Ekim ayında Twitch platformunun hacklenmesi ve sistemdeki tüm dataların sızdırılmasının akabinde, birtakım yayıncıların platform üzerinden yasa dışı yollarla para aklanmasına ortak olduğu ortaya çıktı. olayın çabucak akabinde ise toplumsal medyada Pak Twitch kampanyası başlatıldı.

Hususla ilgili konuşan bir Twitch sözcüsü, mahallî maddeleri ve platformun kurallarını ihlal eden içerik üreticilerini tespit edip, platformdan uzaklaştırmakta kararlı olduklarını söyledi. Ayrıyeten hali hazırda, para kazanma araçlarını berbata kullanan yayıncılara karşı harekete geçtiklerini de belirtti.

Twitch platformunda yaşanan kara para aklama tezi isimli yargıda!

Geçtiğimiz günlerde meclise taşınan hususla alakalı, milyonlarca toplumsal medya kullanıcısı gelişmeleri merakla bekliyordu. Akabinde bugün akşam saatlerinde İbrahim Haskoloğlu, Twitter üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, Twitch‘te kara para aklama bahsiyle ilgili isimli soruşturma başlatıldığını söyledi.

Bunun üzerine pek çok yayıncı hususla alakalı kaygılarını lisana getirdi. Yalnızca Twitch değil, neredeyse bağış ve abonelik sistemi olan başka platformlara da sıçrayan bu kara para aklama durumu birebir vakitte bir haksız rekabet ortamı yarattığı için, bu haberi alan kullanıcılar sonunda rahat bir nefes alabildi.

Toplumsal medya üzerinden kara para nasıl aklanıyor?

Birtakım Twitter ve çeşitli forumların kullanıcılarının sızdırılan bilgiler üzerinde yaptıkları incelemelerin sonucunda, ortalama 30 ila 40 civarında anlık izleyiciye sahip olan Twitch yayıncılarının bile, aylık 5 bin ila 10 bin dolar ortası gelir elde ettiği ortaya çıkarttılar. Akabinde bu yayıncılardan kimileri durumla alakalı yaşadıklarını kamuoyuyla paylaştı.

Genel olarak mail üzerinden bağlantıya geçen dolandırıcılar, bot hesapları aracılığıyla reklam izleyerek elde ettiklerini söyledikleri sanal parayı (Twitch platformuna ilişkin Bit para birimi) bağış olarak atabileceğini ve yayıncının izlenme sayısına nazaran, yüzde 50 ila 80‘ini kripto para formunda geri alacağını söyleyerek yanaşıyor.

Olağan işin aslı o denli değil. Bu dolandırıcıların, derin internet (Deep Web) ortamında, çalan kişinin kendi izini kaybettirmek için para karşılığı bilgilerini paylaştığı kredi kartlarından satın alıp bu bağışları yaptığı kestirim ediliyor. Ayrıyeten bu durumun yalnızca Twitch değil, organize bir biçimde YouTube ve TikTok üzerinde de yapıldığı da savlar ortasında yer alıyor.

Şu ana kadar milyonlarca dolarlık bir kara para aklandığı tez ediliyor. Doğruluğu şimdi kanıtlanmamış olsa da kimi yayıncılar, sızdırılan bilgilerdeki ölçülerin doğruluğunu onayladı. Yalnızca Twitch Türkiye bile, 150‘den fazla yayıncıya karşı harekete geçtiğini söyledi. Lakin TikTok üzere platformlarda bir gecede 400 bin TL‘lere varan bağışlar alan kullanıcılar olduğu söyleniyor. Bu yüzden kullanıcılar, mevzuyu isimli makamlara kadar taşıdılar.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog