Bilim insanları, uzay çöplüğünü mıknatıslarla temizlemek istiyor

Gezegenimizin atmosferinden dışarıya çıkabilmek, uzay çöplüğü yüzünden her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bozulan uydu istasyonlarından roket modüllerine kadar, yörüngemizde başı boş bir formda, maganda kurşunu üzere gezen on binlerce büyük ve milyonlarca küçük kesim bulunuyor.

Hali hazırda misyonuna devam eden Milletlerarası Uzay İstasyonu, Hubble Teleskobu ve binlerce uydu, yörüngemizde bulunan bilhassa mikro boyuttaki kesimler sebebiyle büyük tehdit altında. Bu durumu çözebilmek için uzun vakittir bilim insanları mevzuyla ilgili çalışmalarını sürdürüyordu. Sonunda umut vadeden bir gelişme yaşandı.

Uzay çöplüğü yüzünden gezegenin yüzeyinde mahsur kalabiliriz!

Dünyamızın yörüngesinde bulunan ve farklı katmanlara gönderilen uyduların suratları, vazifelerine ve bulundukları bölgeye nazaran değişiklik gösteriyor. Örneğin dünyayla senkronize bir biçimde hareket etmesini istediğimiz bir uyduyu ekvator çizgisi üzerine konumlandırırsak farklı, kutupların üzerinde konumlandırırsak farklı süratlerde hareket ediyorlar.

Dünyanın etrafında bulunan uzay çöplüğünün temsili bir resmi

Ortalama olarak saatte 28 bin kilometre suratında hareket eden bu uydular ve roketler, ömürleri bittiğinde, arıza yaptıklarında yahut bir kaza sonucu parçalandıklarında uzay çöplüğünün tehlikeli birer üyesi haline geliyor. Büyük boyutlu olan on binlerce enkazın tespiti nispeten daha kolay olduğu için, bir mühlet öncesinden tedbir alınabiliyor.

Bu sebeple asıl tehlikenin boyutları bir insan dişini geçmeyen, kurşundan en az 60 kat süratli hareket eden, tespiti neredeyse imkansız ve sayısı yüz milyonları bulan bu mikro enkaz modülleri olduğu söyleniyor. Hatta bu sebeple, 2030‘lu yıllarda uzaya gönderilen roketlerin tamamının risk altında olacağı ve patlayan her bir roketin uzay çöplüğünü daha da tehlikeli bir hale getirebileceği konuşuluyor.

NASA’nın, boyutlarına nazaran tespit ettiği enkazlar

Uzay macerasının geleceğini tehdit eden bu sorun sebebiyle, önümüzdeki 50 yıl içerisinde dünyanın en çok kazanan şirketlerinin, uzay çöpçülüğü yapanlar olacağı ön görülüyor. Fakat Utah Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar sayesinde, kıymeti ve araştırma maliyetleri yüz milyarlarca doları bulacağı söylenen bu yeni endüstriye gerek kalmayabilir.

Uzay çöplüğünü robotlar mı temizleyecek?

Araştırmacıların başındaki isim Jake J. Abbott, yaptığı açıklamada, uzayda başı boş gezen bu objelerin beşerler için epey tehlikeli olduğunu ve bu sebeple bir robot kullanılması gerektiğini söyledi. Özel mıknatıs sistemleri kullanan bu robotun, modülleri tek tek yakalamaya çalışmaktansa, toplu bir formda yörüngenin dışına yanlışsız çekmesi planlanıyor.

Geliştirilen bir başka sistemdeyse, manyetik olmayan metallerin içindeki elektronların etrafında dönmesini sağlayan, değişen bir manyetik alan uygulayarak hareket ettirmenin yolu bulundu. Bu sayede yörünge dışına itmenin yanı sıra, atmosfere gerçek çekerek, yanmasını sağlayabilecekler.

Bu araştırma sayesinde yalnızca uzay çöplüğünü temizlemekle kaymayıp, dünya üzerinde de bu teknolojiyi pek çok farklı alanda kullanabileceğiz. Pek çok araştırmacı ve bilim insanı da geçmiş periyotlarda karşımıza çıkan, yörüngedeki enkazları bir ağ yardımıyla yakalama projesindense bu yeni araştırmaya daha sıcak bakıyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog