Bilim insanları uyardı: Bir sonraki pandeminin kaynağına dikkat!

Araştırmacılar, COVID-19 hastalığının kaynağı olan SARS-Cov-2 üzerine yeni çalışmalara ağırlaşıyor. Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı bir kapanmaya iten bu virüs ailesi geçmişten beri canlı ömrünü tehdit ediyor. Bununla birlikte, dünya çapında milyonlarca insanı hayattan koparan yeni tip koronavirüse bakarak bunu anlamak mümkün. Bu nedenle, bilim insanları gelecekteki muhtemel pandemi kaynaklarını araştırıyor.

Bir sonraki SARS-Cov-2 kaynağı kemirgenler olabilir!

Sputnik’in haberine nazaran, bir küme bilim insanı geçtiğimiz günlerde PLOS Computational Biology‘de ilgi cazibeli bir çalışma yayımladı. Bilim insanları, kemirgenlerin, virüsleri asemptomatik olarak taşırken tıpkı vakitte yayabileceklerini belirtti. Bu değerli çalışmada Princeton Üniversitesi araştırmacılarının imzası yer alıyor.

(Foto: Sputnik)

Araştırmacılar, SARS-CoV-2 virüsünün en mümkün kaynaklarını araştırmaya devam ediyor. Bu çalışmaların birçoğu yarasalara odaklanıyor. Lakin kimi bilim insanları fareler üzere kemirgenlerde de bu virüsün bulunabileceği sonucuna vardı. Takım, kemirgenlerin SARS virüsüne emsal virüsleri asemptomatik olarak taşıyabileceğini açıkladı. Yani araştırmacılar, bir sonraki yıkıcı pandeminin farelerden gelme ihtimaline dikkat çekti.

Araştırma grubu, SARS virüslerinin bağlandığı reseptörleri merkeze alarak çeşitli göğüslü tiplerini tahlil etti. Bulgular, kimi kemirgen çeşitlerinin geçmişte tekrar tekrar SARS gibisi koronavirüslere maruz kaldığını gösterdi. Ayrıyeten bunlara karşı bir ölçü direnç geliştirdikleri de ortaya çıktı.

Çalışma, SARS virüslerinin bir hücreye girmek için kullandığı ACE2 reseptörünün farelerde evrimleştiğini açıkladı. Çalışmanın müelliflerinden Profesör Dr. Mona Singh, “Bu, birtakım çağdaş kemirgen tiplerinin SARS-Cov-2 gibisi koronavirüslerin asemptomatik taşıyıcıları olma ihtimalini artırıyor.” dedi.

Son olarak bilim insanları, SARS-CoV-2 virüsünün hayvandan beşere bulaşma mümkünlüğü üzerinde durdu. Gelecekteki salgınları önlemek için bu cins çalışmaların hayatî olduğunu belirttiler. Lakin bu çalışmanın, rastgele bir canlı cinsine karşı kampanyaları beraberinde getirmemesi gerektiğini de vurguladılar.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog