Bilim insanları, Mars yüzeyinde su izlerini buldu!

Kuzey Arizona Üniversitesi ve Johns Hopkins Üniversitesi araştırmacıları, Mars yüzeyinde su bulduklarını açıkladı. Kuzey Arizona Üniversitesi (NAU) doktora adayı Ari Koeppel, Mars’ın Arabia Terra bölgesinde su izlerine rastladıklarını duyurdu.

Arabia Terra, Mars’ın kuzey enlemlerinde yer alıyor. 1879’da İtalyan astronom Giovanni Schiaparelli tarafından isimlendirilen bölge, Avrupa kıtasından biraz daha büyük bir alanı kaplıyor.

Mars yüzeyinde su bulmak için uydulara yöneldiler!

Arabia Terra, kraterler, volkanik kalderalar, kanyonlara sahip. Bu kaya katmanları ve nasıl oluştuğu hakkında bilim insanları geniş kapsamlı bir çalışma yürüttü. Danışmanlarıyla birlikte araştırma yapan Koeppel’in çalışmasını NASA Mars Bilgi Tahlil Programı da finanse etti. Grup, makaleyi Geology mecmuasında yayımladı.

Araştırma grubu, Mars yüzeyindeki kayalarda su izlerini tespit etmek için ağır gayret harcadı. 3 ila 4 milyar yıl evvelki ortamları ve yüzeyde hayat için uygun iklim şartlarının olup olmadığını araştırdılar. Su varsa ne kadar mühletle sabit olabileceğini, atmosferin ve yüzeydeki sıcaklığın nasıl olabileceğini tahlil ettiler.

Bilim insanları termal atalete odaklandı. Küçük ve gevşek parçacıklara sahip kum, süratle ısı kazanır ve kaybeder. Lakin katı bir kaya ise hava karardıktan sonra uzun müddet sıcak kalır. Yüzey sıcaklıklarına bakarak, çalışma alanındaki kayaların fizikî özelliklerini belirlediler.

Uydulardaki dataları kullanan grup, termal atalete, ayrıyeten erozyon bulgularına, kraterlerin durumuna ve hangi minerallerin mevcut olduğuna baktı. Koeppel, suyun sadece kısa bir müddet bulunduğunu açıkladı. Çoklukla beşerler Mars’taki suyun kalıcı olmasını önemser. Lakin araştırmacılar şu anda farklı soruları merkeze alıyor.

Örneğin, Mars yüzeyinde kısa bir müddet için su bulunmasına müsaade veren şartlar neler? Bilim insanları, bu ve gibisi öteki soruların yanıtlarını aramaya yöneldi.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog