Az rastlanan Earthgrazer ateş topu görüldü!

Dünya atmosferine giren ve sonrasında tekrar çıkan bir meteor tipi olarak bilinen Eartgrazer, en ender görülen tabiat olaylarından biri olarak kabul ediliyor. En son 2017’de rastlanan bu durum, kısa müddet evvel baht yapıtı tekrar görüntülendi. 9 Kasım 2021‘de gökyüzü gözlemcileri 3 eyalette 180 mil (yaklaşık 300 kilometre) yol kat eden meteor görüntülendi.

Earthgrazer’in görüntülenme saati ve detayları

Georgia ve Alabama‘daki gökyüzü gözlemcileri, Salı günü atmosfere giren Earthgrazer‘in süper bir ışık saçan manzarasını yakaladı. Ateş topu, 9 Kasım‘da Doğu saatine nazaran 18.39 (Türkiye saatine nazaran 02.39) sularında görüldü. Birinci olarak Taylorsville‘in üzerinde saatte 38.500 mil (61.960 kilometre) süratiyle görülen meteor, Dünya’nın 55 mil (89 kilometre) üzerinde kuzeybatıya yanlışsız istikamet ediyordu.

NASA’nın paylaştığı Earthgrazer manzaraları

NASA Meteor Watch‘ın Facebook sayfasında açıkladığı üzere, ateş topu o kadar parlaktı ki birtakım gözlemciler bulutlu havada bile onu ayırt edebildi. Bölgede, NASA‘ya ilişkin üç farklı meteor kamerasıyla alınan imajlar sayesinde, cismin eğimi ve yörüngesi saptandı.

NASA‘ya nazaran Earthgrazer, atmosfere yatay olarak 5 derecelik bir açıyla girdi ve uzun bir mühlet seyahat etti. NASA Meteor Watch, Facebook gönderisinde yolun uzunluğu hakkında açıklama yaptı. Meteorun yörüngesinin, otomatik yazılımın tüm bilgileri işleyemeyeceği kadar uzun olduğunu ve takımın sonraki gün öteki bir yazılım kodu daha çalıştırdığını söyledi.

Ateş topunun yörüngesi hesaplanırken birinci yazılım, bu yolu 91 mil (147 kilometre) olarak hesaplamıştı. Lakin ikinci yazılımın çalıştırılmasının akabinde uzaklığın aslında 180 mil (yaklaşık 300 kilometre) olduğunu saptadılar. Güncellenmiş hesaplar, seyahatin bitiş noktası için Tennessee‘nin güneyindeki bir kasaba olan Lufts‘un üzerini işaret ediyor. Böylelikle meteor, 3 eyalet boyunca uçtu.

Bulutlu hava kuralları sebebiyle, meteorun boyutu varsayım edilemedi. Konu bahis Earthgrazer ateş topunun seyahati her ne kadar şaşırtan derecede uzun olsa da Güney Corolina‘daki gökyüzü gözlemcileri, 14 Mayıs 2014′te bir Earthgrazer’in yanmadan evvel atmosferde 290 mil (yaklaşık 467 kilometre) yol katettiğini saptamıştı.

Siz Earthgrazerler hakkında ne düşünüyorsunuz? Dünya için bir tehlike teşkil ediyor mu? Fikirlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog