Ay’a çarpan kara delikler yeni bir tartışma başlattı

Bilim insanları, Ay‘a çarparak uydumuzda izler bıraktığını düşündükleri kara delikler hakkında yeni bir tartışma başlattı. Aslında araştırmacılar, bu tezlerinin var olan karanlık husus tartışmasını sonlandıracağını ileri sürüyor. Illinois Eyalet Üniversitesi (ABD) ve Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsü araştırmacıları, geçtiğimiz aylarda yayımladıkları çalışmaya ait yeni açıklamalar yaptı. İşte dikkat çeken o çalışma ve açıklamalar…

Kara delikler için Ay’ı incelemeliyiz!

İki araştırmacının Royal Astronomical Society‘de yayımladığı makale epeyce dikkat çekmişti. Kelam konusu çalışmanın ortak muharriri Illinois Eyalet Üniversitesinden fizikçi Dr. Matt Caplan, CNET‘e bir demeç verdi. Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada fizikçi, kara deliklerin parmak izlerini Ay’da bulabileceğimizi söyledi.

Nisan 2019’da yayımlanan bir kara deliğin birinci imajı.

Çalışmaya nazaran, Büyük Patlama‘dan kısa bir müddet sonra atom büyüklüğünde kara delikler oluştu. Bu hiper-yoğun objeler cihanın dört bir yanına hareket etti ve Ay’a çarptı. Çalışmanın müellifleri, bu küçük cisimlerin Dünya da dahil olmak üzere pek çok kozmik cisme çarptığını ileri sürdü. Fakat Ay’ın ince atmosferi nedeniyle uydumuz bizim kadar şanslı değildi.

Çalışmanın ortak muharriri Kanada Teorik Astrofizik Enstitüsünden teorik fizikçi Almog Yalinewich, bu bahis hakkında bir açıklama yaptı. Yalinewich, “Esasen Ay’la ilgili özel bir durum yok. Ay’a bakmamızın tek nedeni daha çok şey bilmemiz. Neptün, Jüpiter yahut Merkür’ün kimi uyduları da yeterli adaylar olabilir.” dedi.

Bir adım daha ileri giden araştırmacılar, çarpışmadan geriye kalan izlerin hâlâ Ay’da olabileceğini belirtti. Araştırmacılar, çarpmanın klasik asteroit çarpmalarından farklı biçim ve özelliklere sahip, birkaç metre genişliğinde küçük kraterler oluşturacağını söyledi.

Grup, Ay’da bu tarifine uyan kraterler bulursak, bu küçük, ilkel kara deliklerin varlığını kanıtlayacağımızı sav ediyor. Bunun için de NASA’nın Artemis programı üzere gelecekteki beşerli Ay misyonlarında bu kraterleri bulacağımızı söylüyor.

Araştırmacılar, kelam konusu bulguların karanlık unsura ışık tutabileceğini ileri sürüyor. Birçok fizikçi, karanlık unsurların kozmostaki hususun çoğunluğunu açıkladığına inanıyor. Makaleye nazaran bilim insanları, karanlık hususun ilkel cihandaki yoğunluk dalgalanmalarından oluşan kara deliklerden oluştuğunu düşünüyor. Bu nedenle, kainatın başlangıcındaki küçük kara delikler Ay’ı deldiyse, gerilerinde karanlık husus bulguları bırakma ihtimali var.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog