Ay misyonlarının kilit aracı sahnede: NASA Üstün Guppy

Artemis, NASA’nın beşerli Ay seyahati vazifelerine verdiği genel isim olarak biliniyor. Artemis Ay vazifelerinde kilit rol oynayan araçlardan biri olan Muhteşem Guppy, kargo uçağı misyona tekrar başladı.

Birinci olarak 1960’ların sonuna hakikat Harika Guppy, NASA’ya ilişkin Satürn V roketinin kesimlerini hareket ettirmek için kullanıldı. Klasik kargo uçaklarına sığmayan devasa roket kesimlerini taşıma vazifesini üstlenen araç, Artemis Ay vazifesi için sahneye çıktı.

Üstün Guppy, Artemis IV Ay vazifesi için birinci taşıma sürecini gerçekleştirdi

Artemis I, Artemis II ve Artemis III olmak üzere şimdilik 3 evreli olan beşerli Ay seyahati vazifesi tekrar gündeme geldi. Bir sonraki faz olan Artemis IV için çalışmalara başlayan NASA, Üstün Guppy ile Orion bileşenlerini taşımaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Üstün Guppy, 2030 yılından evvel gerçekleşmesi beklenen Artemis vazifelerinde insanları aya uçuracak uzay aracı Orion için ısı kalkanı kaplamasını taşıdı. Kaliforniya’daki San Jose yakınlarındaki Moffett Federal Havaalanına iniş yapan Harika Guppy’nin imgeleri paylaşıldı.

Aero Spacelines şirketi tarafından dönüştürülen bir KC-97 Stratotanker olan Pregnant Guppy, yakıt ikmali için 1962 yılında tasarlandı. Yaklaşık 3 yıl sonra 7,6 metre çapında kargo bölmesine sahip daha büyük ve daha güçlü Harika Guppy kullanıma sunuldu. Uçağın son versiyonu olan Üstün Guppy Turbine, birinci olarak 1970 yılında gökyüzüne çıktı.

NASA, Harika Guppy süratle eskidiğinden 1997’de Aero Spacelines’ın üretim haklarını aldıktan sonra iki Üstün Guppy uçağı inşa eden Airbus ile mutabakat sağladı. Orion’un yaklaşık 5 metre çapındaki ısı kalkanı ve dış cephesi, şimdiye kadar geliştirilmiş en büyük araç olduğunu gözler önüne seriyor. Dünya atmosferine giriş yapıldığında uzay aracını ve mürettebatı korumak için geliştirilen ısı kalkanı, karbon fiber kaplamaya sahip titanyum iskeletten oluşuyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog