Araba fiyatlarında kur artırımı tüketicinin kapısını erken çalabilir!

Geçtiğimiz günlerde TL’nin Dolar ve öteki para üniteleri karşısında büyük paha kaybının akabinde, toplumsal medya kullanıcıları teknolojik eserlerin fiyatları konusundaki tasalarını lisana getirdi. Bilhassa Ekşi Kelamlık ve Twitter kullanıcıları, araba fiyatlarının kur artırımı sebebiyle beklenenden daha erken artabileceği konusunda ihtarlarda bulundu.

Araba fiyatlarına kur artırımı gelecek mi?

Savlara nazaran birtakım araba üreticileri dün gece resmi sitelerinde bulunan fiyat listelerini kaldırdı. Otomobillerin fiyatlarını görmek için siteye giren kullanıcılarsa “fiyatlar güncelleniyor” formunda bilgilendirme iletileriyle karşılaştı.

Araba üreticileri fiyat artışlarını yahut yeni kampanyaları genelde her ayın birinci haftası yayınlıyor. Örneğin bu listeler karşımıza Ekim yahut Temmuz fiyat listesi biçiminde geliyor. Bu sayede internet üzerinde karşımıza çıkan fiyatların aktüel olup olmadığını anlayabiliyoruz.

Ancak tezlere nazaran Aralık ayı yahut Kasım ayının güncellenmiş fiyat listesi 22 Kasım Pazartesi günü karşımıza çıkabilir. Olağan kurallarda üreticiler ellerinde kâfi stok varken bu türlü bir fiyat artışına gitmek yerine, bir sonraki güncelleme tarihine kadar eski fiyat üzerinden satışına devam etmeyi tercih ediyor.

Ama araba dalının yaşadığı 0 araç tedarik sorunu yüzünden bir sonraki ay beklenmeden güncellemelerin yapılacağı söyleniyor. Natürel bu durum sırf ferdi tüketiciye yansımıyor. İBB tarafından geçtiğimiz ay düzenlenen UKOME toplantısında, piyasada yeni araba bulunamadığı için 1 yaşını geçmemiş olmak kaydıyla 2. el taksi alımına müsaade verildi.

Hasebiyle şu anda piyasada 0 araç fiyatları artış gösterirken bir yandan da stok meşakkati olduğu için, 2. el piyasası da devamlı olarak yükseliyor. Doğal bir de geçtiğimiz yıl ortaya çıkan, galericilerin yeni gelen arabaları toplu bir halde alarak önerilen satış fiyatının üstüne satmasıyla alakalı bir sorun bulunuyor. Araba almak isteyen genç yaştaki vatandaşlar bu duruma toplumsal medya üzerinden reaksiyonlarını gösteriyor.

Siz bu husus hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog