Apple’ın tartışmalı saklılık siyaseti toplumsal ağlara değerliye patladı

Apple, Nisan ayında kullanıma sunduğu iOS 14.5 güncellemesiyle iPhone ve iPad’lere ‘Takip Etme’ özelliği getirdi. Birinci olarak WWDC 2020 aktifliği kapsamında iOS 14 ile tanıtılan bu özelliğin aslında daha erken hayata geçmesi planlanıyordu. Lakin Apple, geliştiricilere Uygulama İzleme Şeffaflığı siyasetine ahenk sağlayabilmeleri için mühlet tanıdı.

Uygulama İzleme Şeffaflığı; telefonunuza yüklediğiniz uygulamaların, sizi üçüncü taraf hizmetler ve web siteleri aracılığıyla takip etmelerinin önüne geçiyor. Telefondaki Kapalılık ayarlarına yerleştirilen ‘Takip Etme’ kısmında dilediğiniz uygulamanın takip müsaadesini kapatabiliyorsunuz. Bu özelliğe en çok karşı çıkanlardan biri Facebook olmuştu.

Uygulama İzleme Şeffaflığı, 10 milyar dolara yakın kaybettirdi

Financial Times tarafından yapılan bir araştırmaya nazaran, Apple’ın zımnilik siyasetinden etkilenen Snapchat, Facebook, Twitter ve YouTube 9.85 milyar dolar ziyana uğradı. Bu platformlar gelirlerinin kıymetli bir kısmını mobilde kullanıcılara gösterdiği reklamlar sayesinde elde ediyor.

Takip etme müsaadesini iptal ettiğiniz uygulama, iPhone ve iPad’inizdeki IDFA (Apple Reklam Verme Kimliği) tanımlayıcısını kullanamıyor. Geliştiricilerin sizi takip edip reklam bilgilerinizi özelleştirmek için bu tanımlayıcıya erişebilmeleri gerekiyor. Lakin müsaade vermediğiniz uygulama IDFA’ya erişemiyor, erişemediği için size özel reklamlar gösteremiyorlar.

En çok etkilenen şirket Facebook oldu

Adtech danışmanı Eric Seufert, Financial Times’a verdiği demeçte, “En çok etkilenen platformlardan kimileri -özellikle Facebook- Uygulama İzleme Şeffaflığı nedeniyle altyapılarını sıfırdan inşa etmek zorunda” dedi. Bunun en az bir yıl süreceğini sav eden Seufert şöyle konuştu:

“Yeni araçların ve framework’lerin kullanıcılara sunulmadan evvel sıfırdan geliştirilmesi ve kapsamlı bir halde test edilmesi gerekiyor. Yeni bir altyapı kurmanın en az bir yıl süreceğine inanıyorum.”

En büyük reaksiyon Facebook’tan geldi

Apple’ın saklılık özelliğinin hayata geçmesini takiben Facebook, iOS kullanıcılarından yardım istedi. Karının kıymetli kısmını ferdî reklamlardan elde eden şirket, iPhone sahiplerinden takip müsaadesi istedi. “Facebook’u fiyatsız tutmamıza yardımcı ol” üzere tabirler kullanan toplumsal ağ reaksiyonların odağına yerleşti.

Facebook bununla da kalmayıp geçtiğimiz aylarda gazetelere tam sayfa ilan verdi. “Apple’a karşı duruyoruz” diyerek iOS aygıtlardaki takip etme özelliğini eleştiren şirket, küçük işletmeleri reklam gelirlerinin azalacağı tarafında uyardı.

Apple, Facebook’un bu kampanyasına direkt karşılık vermedi. Lakin ilandan aylar evvel, toplumsal medya şirketinin “kullanıcı kapalılığına ehemmiyet vermemekle” itham etti.

Snapchat CEO’su da Apple’ı suçladı

Snapchat uygulamasının sahibi Snap Inc, 2021’in üçüncü çeyreğinde 1,07 milyar dolar yarar elde ettiğini açıkladı. Şirket üçüncü çeyrekte 1,1 milyar dolar gelir kazanacağı istikametinde iddiada bulunmuştu. Lakin bu maksadına ulaşamadığı anlaşıldı. Snap Inc CEO’su Evan Spiegel ise Apple’ı amaç gösterdi.

“Apple’ın Haziran ve Temmuz aylarında iOS için geniş çapta kullanıma sunduğu yeni ‘reklam takibi’ değişikliği, işlerimizi olumsuz etkiledi” diyen Evan Spiegel, “Bu bizim için katiyen hudut bozucu bir şey” sözlerini kullandı.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog