Activision, taciz skandalı sonrası finansal raporunu paylaştı!

Geçtiğimiz aylarda bir çalışanına cinsel taciz ve ayrımcılık uyguladığı gerekçesiyle ABD Eşit İstihdam ve Fırsat Kurulu tarafından dava edilen Activision Blizzard, tam 18 milyon dolarlık tazminat ödemeye mahkum edilmişti. Aylardır kamuoyu önünde önemli itibar kaybeden şirket, bu süreçin finansal olarak nasıl geçtiğini paylaştı. İşte detaylar…

Activision, taciz davası sonrası kan kaybetmedi

World of Warcraft, Diablo, Hearthstone ve Overwatch üzere oyun dünyasının en devasa üretimlerinin sahibi olan Activision, geçtiğimiz aylardan beri epeyce sancılı bir süreç geçiriyordu. Şirketin bayan çalışanları, Activision Blizzard bünyesinde çalışan birçok erkeğin kendilerine cinsel taciz ve zorbalık uyguladığını tez etmiş ve büyük çaplı bir grev başlatmıştı.

Activision Blizzard CEO’su Bobby Kotick

Bilhassa bu tacizler sonrasında intihar eden bir bayan çalışanın vefatı sonrası, şirket çalışanlarının bayanın müstehcen fotoğraflarını paylaşmaya devam ettiği üzere kan donduran savlar şirketin itibarını önemli oranda sarsmıştı. Her ne kadar şirketin CEO’su Bobby Kotick, yaptığı açıklamayla savları reddetse de şirket tam 18 milyon dolarlık bir tazminat ödemekten kurtulamamıştı.

Tüm bu sancılı sürecin ve itibar kaybının akabinde, Activision Blizzard’ın önemli bir finansal kayıp yaşadığı ve şirketin büyük bir bedel kaybıyla karşı karşıya olduğu konuşuluyordu. Fakat şirketin yayınladığı, 2021’in üçüncü çeyreğine dair finansal rapora nazaran tam aksi bir durum kelam konusu…

Yayınlanan finansal rapora nazaran, yılın üçüncü çeyreğini 2.07 milyar dolarlık net gelirle geçen şirket, daha evvelki öngörüsü olan 1.97 milyar dolarlık beklentiyi ziyadesiyle aştı. Ünlü firma, bilhassa Diablo II: Resurrected‘ın piyasaya çıkması sonrası pazardaki pahasını yüzde 20 oranında artırdığını da açıkladı.

İşte şirketin CEO’su Bobby Kotick’in yaptığı açıklama:

“2021’in üçüncü çeyreğine dair raporların öngörülerimizden ötede olduğunu söylemekten gurur duyuyorum. Bu haftaki Call of Duty lansmanından heyecan duyuyoruz ve dördüncü çeyrekte muvaffakiyetin devam etmesini bekliyoruz.

Çalışanlarımıza birbirlerine, şirkete ve oyuncularımıza olan bağlılıkları için teşekkür etmek istiyorum. İş performansımızın yanı sıra işyeri teşebbüslerimiz hakkında ilerleme güncellemelerini paylaşmayı dört gözle bekliyoruz.”

Bobby Kotick

Pekala sizler Activision Blizzard’ın yayınladığı finansal rapor hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog