Activision, reaksiyon çeken Kur’an manzarası için özür diledi!

Activision-Blizzard, Call of Duty: Vanguard oyununda yer alan Kur’an manzaraları için özür iletisi yayınladı. Birinci olarak toplumsal medyada paylaşılan manzaralarda, Arapça harflerle yazılan ve Kur’an’a ilişkin olduğu belirlenen birtakım sayfaların sistemsiz bir biçimde yere saçıldığı gözüküyordu. Ayrıyeten sayfaların kana bulanmış vaziyette olması da dikkat çekmişti.

Olay Twitter başta olmak üzere toplumsal medya platformlarında ve forum sitelerinde gündeme geldi. Birçok kullanıcı Activison’a bu tavrından ötürü boykot daveti yaparken, oyuncuları Call of Duty: Vanguard’ı ve öteki CoD oyunlarını oynamamaya davet etti. Yansılar üzerine açıklama yapan Activision, yanlışını kabul etti ve Müslüman topluluktan özür diledi.

“Call of Duty: Vanguard oyunundaki Kur’an içeriği duyarsızdı”

Activision-Blizzard, Call of Duty Middle East hesabından yayınladığı açıklamada, kelam konusu içeriğin “duyarsızca” oyuna yerleştirildiğini kabul etti. Call of Duty: Vanguard oyunundaki Kur’an imajlarını kastederek “asla o denli gözükmemeliydi” diyen şirket, bu usul durumların yaşanmaması için gerekli adımları atacaklarını belirterek şunları söyledi:

“Geçen hafta, Müslüman topluluğuna karşı duyarsız olan ve kazara oraya yerleştirilen içerikler yer alıyordu. Oyundan kaldırıldı. Asla oyunda gözüktüğü üzere olmamalıydı. Bunun için derinden özür dileriz. Gelecekte bu cins durumların yaşanmasını önlemek için gerekli adımları derhal atıyoruz.”

Call of Duty: Vanguard oyunundaki Kur’an manzaraları birinci olarak toplumsal medyada ortaya çıktı. Bir kullanıcı, ekran imgelerini paylaşarak “Zombi modunda yerde Kur’an sayfalarını görüyorum. Doğruysa bir an evvel kaldırılması gerektiğini söyleyebilirim” diyerek reaksiyonunu lisana getirdi.

Kur’an sayfalarının sistemsiz bir biçimde yere saçılmış ve kana bulanmış halde olması yansıların odağındaydı. Olayın yaygınlaşması üzerine kullanıcılar toplu halde Activison’a karşı birleşti ve boykot daveti yaptı. Farklı oyun stüdyolarında çalışan geliştiriciler de bahse dahil oldu. Şirket kelam konusu sahneleri oyundan kaldırsa da, yansılar hala tam olarak dinmiş değil.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog