ABD Ulusal Güvenlik Paneli, Tencent’i araştırıyor

Büyük şirketler öbür şirketleri satın aldıktan sonra satın alımın onaylanması için o ülkedeki ilgili makamlardan onay bekler. Onaylandıktan sonra satım alım resmi olarak gerçekleşir ve şirketin bir modülü olur. Tencent üzere mega şirketler de bu kurallara dahil. Uzun yıllar boyunca Tencent, küçük ve büyük birçok şirkette pay satın alarak kıymetini artırdı. Bu yüzden sahip olduğu paylar ile dünyanın en büyük görüntü oyun şirketi haline geldi.

Tencent, Sumo Group’u 919 milyon sterline satın almıştı

Merkezi Birleşik Krallık, Sheffield‘de olan lakin ABD’de stüdyoları bulunan Sumo, Reuters’e verdiği demeçte, “Çinli mega şirket Tencent’in, mutabakatları pahalandıran ABD’deki Yabancı Yatırım Komitesi‘nden (CFIUS) onay almak için taahhütler teklif etmeyi kabul ettiğini” belirtti. ABD Ulusal Güvenlik Paneli, ulusal güvenlik sorunu olabileceği için muahedeyi araştırıyor. Ayrıyeten ABD TikTok satışını da araştırıyor

Trump bir vakitler, ABD Ulusal Güvenlik Paneli için “Çin mutabakatları üzerindeki bekçi köpeği” sözlerini kullanmıştı.

Tencent’in Sackboy: A Big Adventure ve Crackdown 3‘ün geliştiricisi Sumo’yu satın alma niyeti Temmuz ayında açıklanmıştı. O vakit, Sumo’nun işverenleri muahedenin gerçekleşmesi için hevesliydi. Tencent, daha evvel Forza Horizon 2, LittleBigPlanet 3, Disney Infinity ve Team Sonic Racing geliştirme sürecine dahil olan Sumo’da yüzde 8,75 paya sahipti.

Sumo’nun Birleşik Krallık Sheffield, Nottingham, Newcastle, Leamington Spa ve Warrington’da ofisleri bulunuyor. Ayrıyeten Sumo, Everyone’s Gone to the Rapture’ın geliştiricisi The Chinese Room’un ana şirketi. Bunların yanı sıra şirket, Terraria’nın konsol versiyonlarında çalışan Oregon merkezli Pipeworks’un yanı sıra Atomhawk, Lab42, PixelAnt, Red Kite Games ve Sumo Pune stüdyolarına da sahip.

Sumo ve Tencent, yıl sonundan evvel satın alımla ilgili CFIUS ile bağ kurduklarını belirtti.

Tencent, League of Legends imalcisi Riot, Clash of Clans stüdyosu Supercell ve Fortnite geliştiricisi Epic Games üzere bir dizi oyun geliştiricilerinde değerli pay hisselerine sahip. Bu da şirketi gelir açısından dünyanın en büyük görüntü oyun şirketi yapıyor. Şirketin şu anki kıymeti 21,1 milyar dolar düzeyinde. Rastgele bir oyun geliştiricisinden çok daha fazla bir bedele sahip. Tanınan bir geliştirici ve yayıncı olan Electronic Arts üzere büyük bir şirketin pahası 2020 yılında 5,54 milyar dolar olduğu açıklanmıştı.

Tencent öteki oyun geliştiricilerine ve yayıncılarına yatırım yaparak onları destekliyor lakin bu şirketin saklı bir planı olmadığı manasına gelmiyor. Tencent, oyun şirketlerinde kelam hakkına sahip olabilecek kadar büyük paylara sahip olmasına karşın idare konseylerine temsilci atamıyor. Bu da şirketi daha sempatik gösteriyor.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog