İki kişi YouTube’u 20 milyon dolar dolandırdı!

İki kişi, Y.T olarak tanımlanan bir şirketten 20 milyon dolarlık müzik telif hakkı soygunuyla suçlandı. Federal savcılar açıkça buranın YouTube olduğunu belirtmedi. Yeniden de mahkeme dokümanlarına nazaran Y.T, YouTube ile tam olarak tıpkı para kazanma ve içerik sistemine sahip. ABD Savcılığı’ndan bir halkla alakalar vazifelisi, bu noktada şirketin kimliğini net olarak doğrulayamadı.

Mahkeme dokümanlarına nazaran Webster Batista, plak şirketleri üzere görünün LLC’ler aracılığıyla 50.000‘den fazla müziğin telif haklarını hileli bir halde talep etti. Büyük bir heyet bu iki kişiyi komplo, elektronik dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı ve kara para aklama ile suçladı.

İki kişi, 2017’den beri hileli gelir topluyor

ABD Arizona Bölge Mahkemesinde dosyalanan mahkeme evraklarında anlatıldığı üzere, adamlar telif hakkı sahibi olduklarını tez ettiler. Bunun yanı sıra YT.‘yi yöneten şirkete A.R dediler. MediaMuv şirketinin 50.000‘den fazla müzikten oluşan kitaplığın telif hakkına sahip olduklarını söyleyip, telif hakkı ödemeleri aldılar. Üstelik A.R ile MediaMuv için müzikleri etiketleyen ve yükleyen bir mukavele imzaladılar. Bir mühlet sonra gelir toplamaya başladılar. Bu süreç 2017‘den Nisan 2021 tarihine kadar sürdü.

YT bu şahısları, öteki kullanıcıların yüklemelerinden eşleşen müzikleri varsayımsal olarak tanımlayan ve isterlerse içerik kimliği sahibinin reklamlarından gelir elde etmesini sağlayan YouTube‘un otomatik sistemi Content ID için onayladı. Ayrıyeten bir ses kaydı ve görsel-işitsel içerik lisansı imzaladılar. Bu lisans, varsayımsal olarak Google‘ın para kazanma geliri karşılığında kullanıcılara müziği geniş çapta sunmasına imkan tanıyor.

Viernes Sin Tu Amor isimli müzikten teze nazaran 24.000 dolar toplandı. Bunu da 30.000 dolarla La Quise Tanto ve 100.000 dolar gelirle Me Llamas izledi. Savcılar, vakit içerisinde paranın benzeri isimlere sahip şirketler ortasında dolaştığını tez etti. Bunların Elegre Records, Musika Ink LLC ve MuveMusic LLC olduklarını söyledi.

Üstte bahsedilen şirketlerin banka hesaplarının 550.000 dolarlık konut, 130.000 dolarlık Tesla, 92.000 dolarlık BMW ve 62.000 dolarlık mücevher satın almak için kullanıldığı argüman ediliyor. Batista, uydurma bir isimle Pennsylvania kimliği bile aldı.

Sizler hususla alakalı ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Paravan Blog