Twitter’da büyü hata! Şirket, kullanıcılardan özür diledi

Twitter, geçtiğimiz haftalarda hayata geçirdiği yeni siyaseti ile gündeme geldi. Bireylerin isteği olmadan paylaşılan görüntü ve fotoğrafları kaldırmaya yönelik başlatılan çalışma, Twitter’ın yanlış kararlar vermesine sebep oldu.

Kapalılık prensiplerinde değişikliğe giren Twitter, artık fotoğraf ve görüntü paylaşımında istek aslına nazaran hareket edecek. Şirketin yeni siyasetini berbata kullanan birtakım şahıslar, gazetecileri ve araştırmacıları ihbar etti.

Twitter’ın yeni siyaseti ‘kötü gayeli raporlara’ yenik düştü

Cuma günü yayınladığı yazı ile kullanıcılarından özür dileyen Twitter, “koordineli ve makûs niyetli rapor” ismi altında yapılan şikayetler sebebiyle kimi hesapları kazara askıya aldığını açıkladı. Kusurun düzeltildiğini belirten şirket, yeni saklılık siyasetinin sağlıklı bir formda çalışması için inceleme başlattıklarının altını çizdi.

Bir küme çok sağcı aktivist tarafından yürütülen berbat niyetli raporlama süreci sonucunda kimi hesaplar askıya alındı. Kendileri ve destekledikleri kümeler hakkında bilgi paylaşımı yapan hesapları şikayet eden takım, kısa müddette hedefine ulaştı.

Yeni siyasette kimi istisnalar mevcut. Örneğin kamuya mal olmuş şahıslar ile ilgili yapılan kamu faydasına paylaşımlar, kapalılık unsurunun kapsamında yer almıyor. Lakin yapılan paylaşım rastgele bir kişi yahut kuruluşu taciz etmek yahut korkutmak için olduğunda Twitter bu duruma müdahale edeceğini belirtiyor.

Mevzu hakkında açıklama yapan Twitter temsilcisi, “Kötü niyetli raporların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Ne yazık ki uygulama takımlarımız bu mevzuda kusur yaptı ve birtakım hesapların askıya alınmasıyla sonuçlandı. Yaptığımız yanlışları bir daha tekrarlamamak için inceleme başlattık. Taciz ve korkutma gayesiyle yapılan paylaşımları engellemek için düzenlediğimiz siyasetimizi lütfen yanlışsız halde kullandığınızdan emin olun.” dedi.

Siz Twitter’ın yeni kapalılık siyaseti hakkında ne düşünüyorsunuz? Kullanıcıların isteği olmadan yapılan paylaşımları kaldırması faydalı mı? Fikirlerinizi yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Far Cry 5 hileleri

Far Cry 5 oyununda çok çeşitli hileler yer alıyor. Bilhassa ilah modu, tüm silahların kilidini açmak ve daha fazla ilgi cazibeli kodlar mevcut. Bu kodları arıyorsanız içeriğimizde PC platformu için yer alan tüm hilelerin listesini paylaşıyoruz. İşte PC platformu için Far Cry 5 hileleri…

Far Cry 5 hile nasıl yazılır?

Far Cry 5 hilelerini etkin hale getirmeniz için yapmanız gereken bir süreç var. Öncelikle ‘Geliştirici Modu’ ismi verilen bir özelliği etkin etmeniz lazım. Bunu da şöyle yapabilirsiniz:

  • Oyunun kısayol simgesine sağ tıklayın.
  • Düzenlemek için Özellikler’e tıklayın ve ‘-DEVMODE-‘ komut satırını parametre olarak girin.
  • Tamam’a tıklayın.
  • İlgili hileleri aktif hale getirmek için oyunda aşağıdaki tuşlardan birisini kullanın.

Far Cry 5 hileleri

Azaltılmış sürat
= Artırılmış sürat
Backspace İlah modunu başlatır
F1 Birinci şahıs görünümüne geç
F10 Oyunu mevcut pozisyona yükler
F11 Ekranda ekstra bilgi alırsınız
F2 Bir sonraki denetim noktasına atla
F3 Doğma noktasını değiştir
F4 Kırpmayı etkinleştir/devre dışı bırak
F5 Varsayılan sürate geri dön
F9 Oyunu mevcut pozisyonda kaydet
O +999 mermi verir
P Tüm silahların kilidini kaldırır

Bu hileleri oyunu bitirdikten sonra denediğinizden emin olun. Zira öykü modunu oynarken denerseniz, oyununuzun istikrarını alt üst edecektir. Buna ek olarak PC platformunda birtakım konsol komutları yer alıyor. Öncelikle konsol penceresini açmak için ~ tuşuna basın ve akabinde alttaki kodlardan bir adedini girin:

Süratli Yükle load_game
İlah Modu god_mode_count=1
Tüm Silahlar give_all_weapons=1
Arşiv seviyesi(Yükle) map archive
Tekne seviyesi(Yükle) map boat
Bunker seviyesi(Yükle) map bunker
Taşıyıcı seviyesi(Yükle) map carrier
Yeraltı mezarları seviyesi(Yükle) map catacombs
Denetim seviyesi(Yükle) map control
Soğutucu seviyesi(Yükle) map cooler
Baraj seviyesi(Yükle) map dam
Fabrika seviyesi(Yükle) map factory
Kale seviyesi(Yükle) map fort
İskele seviyesi(Yükle) map pier
İsyan seviyesi(Yükle) map rebellion
Regülatör seviyesi(Yükle) map regulator
Araştırma seviyesi(Yükle) map research
Irmak seviyesi(Yükle) map river
Bulut seviyesi(Yükle) map steam
Takas seviyesi(Yükle) map swamp
Eğitim seviyesi(Yükle) map training
Ağaç mesken seviyesi(Yükle) map treehouse
Volkan seviyesi(Yükle) map volcano

Şu anda Far Cry 5 için Xbox One ya da PlayStation 4 konsollarında rastgele bir hile yer almıyor. Bu yüzden üstteki kodları PC versiyonunda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Twitter’da iki alanda önder kaybı!

Twitter şirketinin yeni CEO‘su iki üst seviye yöneticiyi vazifeden alarak şirketi tekrar organize etmeye başladı. Bir evrak Twitter’ın artan hesap verebilirliği, suratı ve operasyonel verimliliği artırmak emeliyle kişisel başkanlar altında tüketici, gelir ve temel teknoloji kısımlarını tekrar yapılandırdığını ortaya koydu. Kavyon Beykpour, Bruce Falck ve Nick Caldwell bu üç kısmın idaresinden sorumlu oldu.

Twitter’daki değişim sürüyor. Bu değişimin bir kesimi olarak şirketin mühendislik başkanı Michael Montano ve tasarım ve araştırma önderi Dantley Davis yıl sonunda misyondan ayrılıyor.

Twitter bünyesinde ikinci sarsıntı yaşandı

Davis’in Eylül ayında yayınlanan Fast Company profili, onu Twitter halka açıldığından beri CEO’ya rapor veren birinci siyahi yönetici olarak tanımladı. The New York Times‘a nazaran, sakinliği düzeltmek gayesiyle şirket kültüründe büyük değişiklikler için 2019‘da şirkete dahil oldu.

Twitter‘ın tüketici eserleri lideri Beykpour, mevzuyla alakalı açıklama yaptı. Bu noktada, “Dantley’in bu şirkete katılması, sahip olduğumuza inandığım en kıymetli dönüm noktalarından birisi.” dedi. Bu sarsıntı, mevcut haftadaki şirketteki ikinci büyük değişiklik oldu. Bundan evvel de Twitter kurucusu Jack Dorsey, şirketten ayrıldığını duyurmuştu. Akabinde şirketin başına CTO Parag Agrawal geçti.

Twitter, tekrar yapılanmanın şirketin karar verme sürecini hızlandırmayı amaçladığını açıkladı. Laura Alexander verdiği bir demeçte, “Parag, operasyonel mükemmelliğe ve Twitter’ı amaçlarına ulaşacak biçimde kurmaya odaklanıyor.” yorumunda bulundu.

Parag Agrawal, şirketin yıllık gelirini iki katına çıkarmayı hedefledi

Parag Agrawal, şirketin bu yılın başlarında 2023‘ün sonuna kadar 315 milyon dolar kazanılabilir günlük etkin kullanıcıya sahip olmayı hedeflediklerini belirtti. Buna ek olarak şirketin yıllık gelirini en az iki katına çıkarmayı vadetti. Artık ise Twitter’ın agresif iç gayelerini karşılamakla görevlendirildi.

Sizler Twitter’ın son zamanlardaki olayları hakkında ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

İki kişi YouTube’u 20 milyon dolar dolandırdı!

İki kişi, Y.T olarak tanımlanan bir şirketten 20 milyon dolarlık müzik telif hakkı soygunuyla suçlandı. Federal savcılar açıkça buranın YouTube olduğunu belirtmedi. Yeniden de mahkeme dokümanlarına nazaran Y.T, YouTube ile tam olarak tıpkı para kazanma ve içerik sistemine sahip. ABD Savcılığı’ndan bir halkla alakalar vazifelisi, bu noktada şirketin kimliğini net olarak doğrulayamadı.

Mahkeme dokümanlarına nazaran Webster Batista, plak şirketleri üzere görünün LLC’ler aracılığıyla 50.000‘den fazla müziğin telif haklarını hileli bir halde talep etti. Büyük bir heyet bu iki kişiyi komplo, elektronik dolandırıcılık, kimlik hırsızlığı ve kara para aklama ile suçladı.

İki kişi, 2017’den beri hileli gelir topluyor

ABD Arizona Bölge Mahkemesinde dosyalanan mahkeme evraklarında anlatıldığı üzere, adamlar telif hakkı sahibi olduklarını tez ettiler. Bunun yanı sıra YT.‘yi yöneten şirkete A.R dediler. MediaMuv şirketinin 50.000‘den fazla müzikten oluşan kitaplığın telif hakkına sahip olduklarını söyleyip, telif hakkı ödemeleri aldılar. Üstelik A.R ile MediaMuv için müzikleri etiketleyen ve yükleyen bir mukavele imzaladılar. Bir mühlet sonra gelir toplamaya başladılar. Bu süreç 2017‘den Nisan 2021 tarihine kadar sürdü.

YT bu şahısları, öteki kullanıcıların yüklemelerinden eşleşen müzikleri varsayımsal olarak tanımlayan ve isterlerse içerik kimliği sahibinin reklamlarından gelir elde etmesini sağlayan YouTube‘un otomatik sistemi Content ID için onayladı. Ayrıyeten bir ses kaydı ve görsel-işitsel içerik lisansı imzaladılar. Bu lisans, varsayımsal olarak Google‘ın para kazanma geliri karşılığında kullanıcılara müziği geniş çapta sunmasına imkan tanıyor.

Viernes Sin Tu Amor isimli müzikten teze nazaran 24.000 dolar toplandı. Bunu da 30.000 dolarla La Quise Tanto ve 100.000 dolar gelirle Me Llamas izledi. Savcılar, vakit içerisinde paranın benzeri isimlere sahip şirketler ortasında dolaştığını tez etti. Bunların Elegre Records, Musika Ink LLC ve MuveMusic LLC olduklarını söyledi.

Üstte bahsedilen şirketlerin banka hesaplarının 550.000 dolarlık konut, 130.000 dolarlık Tesla, 92.000 dolarlık BMW ve 62.000 dolarlık mücevher satın almak için kullanıldığı argüman ediliyor. Batista, uydurma bir isimle Pennsylvania kimliği bile aldı.

Sizler hususla alakalı ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Sony, Xbox’ın Game Pass atılımına karşılık verecek!

PC, Xbox One, Xbox Series X ve Series S için aylık bir abonelik fiyatıyla oyunculara sınırsız bir kütüphane sunan Xbox Game Pass sistemi, oyuncular tarafından hayli büyük bir ilgiyle karşılandı. Tüm dünyada milyonlarca aboneye ulaşan bu sistemin bir benzerine Sony’nin de yakın vakitte geçmesi bekleniyor. İşte gelen son dedikodular…

Sony, Game Pass için bir rakip düşünüyor

Microsoft’un 1 Haziran 2017 yılında birinci kere oyunculara sunduğu ve hem konsollar hem de Windows kullanıcıları için hizmet sunan abonelik sistemi, geçtiğimiz süreçte Xbox Cloud Gaming ile Android ve iOS kullanıcılarına da sunulmuştu. Şu an için ortalarında ülkemizin de bulunduğu 41 farklı ülkede hizmet veren Game Pass, abone sayısını günden güne artırıyor.

Daha evvel Microsoft Xbox’ınkine misal bir aylık abonelik sistemine geçmeyi hiçbir vakit düşünmediklerini ve Sony’nin kendi markasına ilişkin oyunların fiyatsız olarak sunulmayacağını belirten Japon şirket, bir müddettir fikrini değiştirmişe benziyor. Daha evvel PS5 sahipleri için yaklaşık 30 oyunluk bir kütüphaneyi PSN Plus aboneliği karşılığında sunan firma, önümüzdeki süreçte Game Pass’e rakip olabilir.

Bloomberg cephesinden gelen yeni bir habere nazaran Sony, bir müddettir aylık abonelik hizmeti üzerinde çalışıyor ve 2022’nin yaz aylarında PlayStation Plus ve PlayStation NOW hizmetlerini tek bir potada birleştirmeyi planlıyor. Bu manada bu iki hizmet hem çevrim içi oyun tecrübesi hem bulut oyunculuğu hem de kayda kıymet bir oyun kütüphanesi için tek bir çatıda birleşecek.

Gelen dedikodulara nazaran projenin kod ismi ‘Spartacus‘ olacak. PlayStation Plus’ın tekrar olduğu üzere kalacağı ve tıpkı Xbox Game Pass Ultimate üzere bir üst kategori abonelik sistemine geçileceği de farklı bir teori… Bu manada Sony‘nin PS1, PS2, PS3 ve hatta PSP oyunlarının yer aldığı geniş bir skaladaki kütüphaneyi oyunculara sunması bekleniyor.

Bu yeni abonelik sisteminde piyasaya yeni çıkan oyunların yer alıp almayacağı şu an için bilinmeyen. Pekala sizler Sony’nin Game Pass’e rakip olması beklenen bu abonelik sistemi için ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle paylaşmayı ihmal etmeyin.

NASA, Blue Origin’in uzay istasyonunu destekliyor!

Geçtiğimiz Ekim ayında Jeff Bezos‘un Blue Origin uzay uçuşu şirketinin düşük Dünya yörüngesinde kendi ticari uzay istasyonunu kurmayı planladığı ortaya çıktı. Akabinde Perşembe günü NASA yaptığı duyuruda, istasyonun dizaynını geliştirmek için Uzay Yasası Mutabakatıyla fon sağlamak için programı seçtiğini duyurdu.

NASA, havacılık ve uzay endüstride özel dalın büyümesini destekliyor

Blue Origin İleri Seviye Geliştirme Programları Kıdemli Lider Yardımcısı Brent Sherwood bahisle alakalı yaptığı bir açıklamada şunları söyledi:

NASA’nın, Dünya yörüngesini çeşitli müşteriler ve sanayiler için daha erişilebilir hale getirmek için ihtilal niteliğinde bir yaklaşım olan Orbital Reef’in gelişimini desteklemesinden mutluyuz.

İstasyon, ISS ortaklarının gereksinimlerini karşılamanın yanı sıra, gelişen düşük G sanayileri için azaltılmış işletme maliyetleri sunacak. Birebir vakitte yörüngede çoklu kullanımlı uzay iş parkı olarak hizmet edecek.

Blue Origin, bu projede Sierra Space ile ortak çalışıyor. Birinci olarak istasyonun tasarımı ve inşasından New Glenn ağır fırlatma sistemini kullanarak asansör lojistiğini yönetmeye kadar her şeyin mimarisine ve altyapısına odaklanıyor. İkinci olarak da LIFE (Large Integrated Flexible Environment) istasyonunun altyapısını geliştirmekle görevlendiriliyor.

Buna ek olarak Boing, operasyon bakım bilimi modülünü tasarlayarak ve Starliner mürettebat kapsülünden yararlanarak yardımcı oluyor. Genesis Engineering Solutions da turistlerin ve çalışanların benzeri biçimde içine girebilecekleri tek kişilik bir uzay aracı üzerinde çalışıyor.

Orbital Reef grubu, 2030’larda daha fazla genişlemenin gerçekleşmesiyle birinci modüllerini on yıllık sürecin sonuna kadar yörüngede görmek istiyor. Lakin Orbital Reef, NASA’nın ticari LEO ağındaki tek balık değil. Northrop Grumman da Perşembe günü yaptığı açıklamada, LEO’da en az 15 yıl kalacak “serbestçe uçan” uzay istasyonu tasarlamak için 126 milyon dolarlık bir Uzay Yasası Muahedesi imzaladığını duyurdu.

Northrop Grumman’ın Sivil Havacılıktan Sorumlu Lider Yardımcısı Steve Krein bahisle alakalı şu açıklamayı yaptı:

İstasyonumuz, Memleketler arası Uzay İstasyonu tabanlı LEO misyonlarından, NASA’nın tüm masrafları üstlenmediği, lakin birçok müşteriden biri olarak hizmet verdiği sürdürülebilir ticari tabanlı vazifelere sıkıntısız bir geçiş sağlayacaktır.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce NASA projeleri kendi yapmak yerine özel dalı kullanmakta haklı mı? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Yüzde 80 metalden oluşan bir ötegezegen keşfedildi!

Uzay, Güneş Sistemi ve cihan, yüzyıllardır beşerler için sonu gelmeyen bir bilinmezlik oldu. Üzerinde birçok araştırmalar yapılsa ve her geçen gün yeni bir gezegen, ötegezegen, yıldız ya da uzayda bulunan rastgele bir husus keşfedilse de, bunun sonunun geldiğine inanmak gerçek olmazdı.

Araştırmacıların yeni keşifleri yüzde 80’in üzerinde metalden oluşan bir ötegezegen oldu. Bileşim açısından Merkür‘e benzeyen bu ötegezegen, uzun vakittir rastlamadığımız, bilinen gezegenlere benzeri bir çeşit keşif. Bu da bize Güneş Sistemi’nin oluşum sürecinin olağandışı bir durum olmadığını gösteriyor.

GJ 367b yüzde 80’den fazla metal içeriyor

Öncelikle ötegezegenin ne olduğuna açıklık getirmek gerekirse; Güneş Sistemi’nin dışında ve diğer bir yörüngede bulunan gezegenlere dendiğini söyleyebiliriz. Bu yeni keşif, Dünya’dan 30 ışık yılı uzaklıkta ve GJ 367 isimli bir kırmızı cüce yıldızın yörüngesinde bulunuyor.

Yeni gezegen, NASA‘nın Geçiş Yapan Ötegezegenler Araştırma Uydusu (Transiting Exoplanets Survey SatelliteTESS) misyonu sırasında keşfedildi ve GJ 367b olarak isimlendirildi. TESS, yörüngedeki bir gezegenin tesiriyle oluşan ışık hüzmelerini kısa aralıklarla görüntülüyor. Kullanılan datalarda, iki hafta boyunca her iki dakikada bir yeni manzara elde edildi.

Yeni ötegezegen, yıldızının etrafındaki dönüşünü günün üçte birinde tamamlıyor. GJ 367b, küçük bir hacme sahip ve yarıçapı Dünya’nınkinin üçte biri kadar. Buna karşın kütlesi, Dünya’nınkinin yarısından fazla. Bu da kütlesine oranla ağır olduğunu gösteriyor. Santimetre küp başına 8 gramdan fazla düşüyor ve bu demirden daha ağır olduğu manasına geliyor.

GJ 367b, yörüngesinde olduğu gezegene hayli yakın ve bu da ona yalnızca tek bir tarafı dönük olarak dönüşünü tamamladığını gösteriyor. Daima bir tarafını döndüğünden, demirin erime düzeyine yakın olan 1.745 Kelvin yüzey sıcaklığına ulaşıyor. Bu da ötegezegenin, yüzeyinin kayalık olması ihtimalini artırıyor. Ama silikon içeren birçok kayalık çeşidi de misal sıcaklıkta eriyor. Araştırmacılar, bu bahiste hala tam olarak emin değiller.

Araştırma takımı, istatistikleri bir yapay zekaya aktardı ve bunun sonucunda GJ 367b’nin Merkür’e çok benzeyen bir yapıya sahip olduğunu varsayım etti. Gezegenin içeriğinin birden fazla ve yüzeyin yüzde 85‘ini kaplayan bir metal ve metalik bir çekirdek tespit edildiği düşünülüyor. Ancak keşfedilen ötegezegen, Merkür’ün 1.5 katı bir yoğunluğa sahip.

Sony’nin PSN Plus abonelerine verdiği oyun demo çıktı!

Her ay PSN Plus abonelerine farklı tam sürüm oyunları armağan eden Sony’nin bu ayki armağanları ortasında Godfall’ın Challenger Edition isimli yeni sürümü de yer alıyordu. Oyuncular tarafından daha evvel yayınlanan tüm içerikleri de barındıran bir paket olduğu sanılan Godfall: Challenger Edition‘ın demo da denilebilecek kısıtlı bir içeriğe sahip olduğu ortaya çıktı.

PSN Plus, Aralık ayında hayal kırıklığı yarattı

Son üç aydır PSN Plus oyunlarını evvelce sızdıran bir forum kullanıcısı, yaklaşık iki hafta evvelce Aralık ayında armağan edilecek oyunları iddia etmeyi başarmıştı. Bunun üzerine geçtiğimiz hafta, Sony PlayStation Almanya, attığı bir tweet ile oyunları ezkaza sızdırmıştı. Son olarak bu hafta içerisinde resmi blogu üzerinden bir duyuru yayınlayan PlayStation, gelecek oyunları doğrulamıştı.

Bu ay içerisinde verilecek olan oyunlar ortasında dikkat çeken bir imal vardı: Goldfall: Challenger Edition. Counterplay Games tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıl PS4 için piyasaya sürülen üretimin, ek paketlerini de içeren versiyonu olacağı varsayım edilen Challenger Edition’ın, oyunun kıssa modunu dahi barındırmayan bir kırpılmış versiyon olduğu ortaya çıktı.

Oyunun üretimci grubundan Daniel Nordlander, Challenger Edition’ın ana oyundan 3 farklı challenge modu barındıracağını fakat bu modların ana öyküyü yahut Fire & Darkness DLC’sini içermediğini doğruladı. Buna rağmen Nordlander, bunun bir demo olmadığı konusunda ısrar etti. 2020 yılında piyasaya çıkan Godfall’ın Metacritic ortalaması şu an prestijiyle 61/100.

PSN Plus’ın Aralık ayında armağan ettiği oyunlar:

  • Before You Fall (VR)
  • The Walking Dead: Saints and Sinners (VR)
  • The Persistence (VR)
  • Godfall: Challenger Edition (PlayStation 5)
  • LEGO DC Muhteşem Villians (PlayStation 4)

Aralık ayının PSN Plus oyun listesi açıklandıktan sonra oyuncular, LEGO DC Muhteşem Villians dışındaki üretimleri hayli zayıf bulmuştu. Godfall’ın da hudutlu bir sürüm olması sonrası ünlü Japon şirket Sony hayli reaksiyon çekti.

Pekala sizler armağan edilen oyunlar ve Godfall: Challenger Edition hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce de oyunun kısıtlı sürümünün yayınlanması hakikat mu? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmından paylaşmayı ihmal etmeyin.

Instagram ve TikTok yeme bozukluğunu olumsuz etkiliyor

Instagram ve TikTok dünyanın dört bir yanında kullanılan epeyce tanınan uygulamalar. Boş vakitleri kıymetlendirmek için birçok insan toplumsal medya uygulamalarında vakit geçiriyor. Pekala bu platformlar insan sıhhatini nasıl etkiliyor?

Daha evvel yapılan birçok araştırmada, farklı platformlar hakkında olumsuz sonuçlar elde edildi. Bilhassa pandemi sürecinde insanların, toplumsal medya uygulamalarında daha çok vakit geçirmesiyle ilişkili olarak, birçok sıhhat sorunu ortaya çıktı. Yakın vakitte yapılan bir araştırmada, TikTok ve Instagram’ın yeme bozukluğu olan şahısları olumsuz etkilediği hakkında birtakım sonuçlara varıldı.

Yeme bozukluğu yaşayanlar internetten uzak durmalı

San Francisco California Üniversitesi‘nde pediatri yardımcı doçent hekim Jason Nagata, yeme bozukluğu sebebiyle hastaneye kaldırılan gençleri tedavi ediyor. Bu hastalığa sahip insanların hastanede yatarken bile, toplumsal medyada diyet programlarını paylaşıp takip ettikleri görülüyor. Nagata, bunun tekrar yaşanmaya başladığını fark etti.

Hekim, yeme bozukluğu yaşayanların toplumsal medya sebebiyle sistemsiz yeme ve kilo verme sıkıntıları yaşadığını söylüyor. Bu doğrultuda, hastane işçilerinin hastanın toplumsal medyayla bağlantısını kesmesi gerekebileceğini düşünüyor.

Instagram ve onun ana şirketi olan Meta üzere birçok toplumsal medya platformu, içeriğinin insanları makûs etkilemesi ve sıhhat sıkıntılarına yol açması sebebiyle yıllardır birçok olumsuz tenkit alıyor. Bu yılın başında başlatılan araştırma, Instagram ve Facebook ismine açılan dava, ayrıyeten Birleşik Krallık’ta getirilecek toplumsal medya kısıtlamaları olayın ciddiyetini biraz olsun gösteriyor.

The Wall Street Journal‘a sızdırılan Facebook dokümanlarında, Instagram’ın gençleri kiloları ve dış görünüşleri hakkında korkulara ittiği ve mutsuz hissetmelerine sebep olduğu yazıyordu. Bu dokümanların açığa çıkmasıyla birlikte, şirkete dava açıldı ve Mark Zuckerberg ile birlikte Adam Mosseri de tabir vermke için Kongre’ye çağırıldı.

Beşerler, filtrelenmiş ve photoshop uygulanmış kusursuz fotoğrafları görünce, kendiyle barışık olmayıp, kilosundan mutlu olmamasıyla ilişkili olarak yeme bozuklukları yaşıyorlar. Frances Haugen‘in Senet ve Borsa Kurulu‘na yaptığı açıklamalarda bu mevzulara değindi. Sonrasında açıklamalar düzenlenerek Kongre’ye de iletildi.

Siz Instagram, TikTok ve bunun üzere öteki toplumsal medya uygulamalarının beşerler üzerindeki tesirleri hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeme bozukluğuna sahip insanları makus etkilemesi mümkün mü? Fikirlerinizi yorumlarda bizimle paylaşabilirsiniz.

Facebook Messenger Bölünmüş Ödemeler özelliğini test ediyor

Facebook Messenger, kullanıcıların uygulama aracılığıyla harcama maliyetlerini paylaşmalarının yeni bir yolunu sunan “Bölünmüş Ödemeler” özelliğini test etmeye başladığını duyurdu. Şirket, yeni özelliğin Messenger üzerinden finansman sağlamanın fiyatsız ve süratli bir yolu olduğunu söylüyor. Bu özelliğin önümüzdeki hafta ABD’li kullanıcılar için kullanıma sunulması bekleniyor.

Bu özelliğin önümüzdeki periyotta ülkemize gelip gelmeyeceği şimdi bilinmiyor. Ama pek çok kişi Facebook üzerinden oyunlar oynuyor, yayınlar açıyor yahut izliyor. Hatta tanınan alışveriş sitelerine alternatif olarak burası üzerinden ticaretini ilerleten kullanıcılarda mevcut. Münasebetiyle tüm dünyada olduğu üzere Türkiye’de de hayli tanınan olan bu platformun, kullanışlı olabilecek yeni özelliklerini burada da kullanıma sunması bekleniyor.

Facebook Messenger Bölünmüş Ödemeler nasıl kullanılır?

Öncelikle Bölünmüş Ödemeleri kullanmak için, kullanıcıların bir küme sohbetinde yahut Facebook Messenger içerisinde bulunan Ödeme Merkezi’nde “Başlayın” butonunu tıklaması gerekiyor. Daha sonra buradan bir faturayı eşit olarak bölebilir yahut küme sohbetindeki herkes için katkı fiyatını kendinizi de dahil ederek belirleyebilirsiniz.

Bununla birlikte şahsileştirilmiş bir bildiri girme seçeneği de bulunacak. Daha sonra Facebook Hisse, güvenlik sebebiyle süreçlerinizi onaylamanızı isteyecek. Akabinde isteğiniz gönderilecek ve küme sohbet dizinizde görüntülenebilir olacak.

Facebook, yeni özelliği hakkında yayınladığı bir blog yazısında şunları söyledi:

“Grup yemeklerini, paylaşılan hane masraflarını ve hatta aylık kirayı bölmekle (ve geri ödeme almakla) gayret ettiyseniz, daha kolay hale gelmek üzere”

Facebook Hisse birinci olarak Kasım 2019’da piyasaya sürüldü. Sadece şahıstan şahsa ödemeler için değil, birebir vakitte bağışlar ve e-ticaret üzere başka şeyler için şirketin uygulamalarına yayılan bir ödeme sistemi kurmanın bir yolu olarak karşımıza çıktı.

Split Payments’in (Bölünmüş Ödemeler) lansmanıysa Messenger’ın birkaç ay evvel ödemeler için Venmo gibisi QR kodlarını eklemesiyle geldi. ABD’de başlatılan sistem Facebook arkadaşı olmasalar bile herkesin Facebook Hisse aracılığıyla para göndermesine yahut almasına müsaade veriyor.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Facebook şayet bu ödeme prosedürlerini ülkemizde faaliyete sunarsa deneyimlemek ve uzun vadeli kullanıcısı olmak ister miydiniz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Paravan Blog