Oyun dünyasındaki en varlıklı şirketler hangileri?

Oyun dünyası içerisinde yer alan en varlıklı şirketler daima göz önünde olmuşlardır. Piyasaya taraf veren stüdyolar, ulaştıkları oyuncu sayıları ve yaptıkları yenilikçi ataklarla gündemden asla düşmüyorlar diyebiliriz. İlginin yüksek düzeyde olduğu bu firmalar, kazandıkları paralar ile de isimlerinden kelam ettiriyorlar.

Pekala yeni piyasada oyun dünyasının en zenginleri kimler? İşte bu yazımızda bölümün öncülerini ve devlerini sizler için derledik.

Daldaki en varlıklı şirketler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, oyun dünyasına giren paranın hacminde de gözle görülür bir büyüme dikkat çekti. Firmalar kimi vakit yaptıkları oyunlarla kimi vakit da ürettikleri donanımlarla epey kıymetli düzeylerde gelirler elde etmekteler. Tıpkı anda ikisini birden yapabilen şirketler ise hakikaten farklı pozisyonlarda olabiliyor. İşte en şimdiki bilgilere nazaran piyasanın milyarderlerini inceleyelim.

10. SEGA – 4.9 milyar dolar

Oyun dünyasındaki en güçlü şirketler listemize, tanıdık bir isim ile başlıyoruz. Japon oyun devi SEGA, son açıklanan şimdiki bilgilere nazaran 4.9 milyar dolarlık pahaya sahip. Çabucak her oyun kategorisinde bir eseri olan şirket, son devirlerde daha çok dağıtıcılık rolünü üstleniyor.

9. King.com Limited – 5.9 milyar dolar

En varlıklı şirketler listemizin en sıra dışı üyelerinden biriyle beraberiz. Taşınabilir oyun kesiminin öncülerinden olan ve Candy Crush üzere bir efsaneyi yaratan King, piyasanın ilham kaynakları ortasında yer alıyor. Büsbütün akıllı telefon, tablet platformlarına oyun çıkaran şirket, 5.9 milyar dolarlık kıymeti ile dikkat çekiyor.

8. Bandai Namco – 6.72 milyar dolar

Japonya merkezli çok uluslu bir şirket olan Bandai Namco, günümüzde birçok oyuna mesken sahipliği yapmakta. Hayli sevilen Dark Souls serisini dünyaya tanıtan şirket, anime kültürünün de oyun dünyasındaki kıymetli temsilcilerinden. Daha çok yayıncılık ile para kazanan Bandai Namco, yeni bilgilere nazaran yalnızca oyun dünyasın 6.72 milyar dolarlık servete sahip.

7. Valve – 10 milyar dolar

Steam ile bir sanayinin gidişatını tam değiştiren Valve‘a listede yer vermemek haksızlık olur. 1996 yılında kurulan ve çabucak 2 yıl sonra Half-Life ile hayatımıza giren şirket, iş planı değişikliğinin yanı sıra oyunlarıyla da öncü stüdyolar ortasına girdi. Şirketin son bilgilere nazaran ise 10 milyar dolarlık pahası bulunmakta.

6. Tencent – 50 milyar dolar

Çin’in son devirlerdeki en büyük firmaları ortasında yer alan Tencent, listemize dahil olmayı başarıyor. Olağan koşullarda 500 milyar doları aşkın bedeli ile dikkat çeken şirketin, yalnızca oyun ile alakalı departmanlarının bedeli 50 milyar dolara ulaştı. Epic Games‘in de paylarının kıymetli bir kısmına sahip olan firma, PUBG Mobile‘in de dağıtıcısı pozisyonunda.

5. Nintendo – 71.2 milyar dolar

Oyun dünyasının kuşkusuz en sevilen şirketlerinden biri de Nintendo diyebiliriz. Gerek konsol rekabetinde yer alan gerekse de çıkardığı oyunlarla isminden kelam ettiren Japon devi, piyasanın en güçlü şirketleri ortasında. Nintendo‘nun aktüel bilgilere nazaran 71.2 milyar dolarlık bir serveti bulunmakta.

4. Activision Blizzard – 72 milyar dolar

Çok konuşulan birleşmenin akabinde işleri bir türlü yoluna koyamayan Activision Blizzard, en varlıklı şirketler ortasında yer almayı başarıyor. Başka farklı pek çok kült yapıtı piyasaya sunan ikili, son periyotlarda tenkit odaklarının gayesinde. Bilhassa şirket içi skandalların bitmediği firma, tüm her şeye karşın 72 milyar dolarlık kıymeti ile dikkat çekiyor.

3. Electronic Arts – 133.88 milyar dolar

Oyun dünyasının bazılarına nazaran berbat adamları ortasında yer alan bir şirket Electronic Arts. FIFA, Battlefield, Mass Effect, Sims üzere serilerle isminden kelam ettiren firma, hem yayıncı hem de üretimci. Bugünlerde çok beğenilen Game Pass abonelik sisteminin de EA Play ile asıl öncülerinden olan Electronic Arts, tam 133.88 milyar dolarlık pahası ile bizleri karşılıyor.

2. Sony – 137.3 milyar dolar

PlayStation oyun konsollarını oyuncularla buluşturan Sony, en varlıklı şirketler listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Hem konsol hem de özel oyunlarıyla oyuncularının beğenisini kazanan firma, bazılarına nazaran dünyanın en güzel oyun markası. Microsoft ve Xbox cephesiyle ağır bir rekabette olan Sony, son kuşak oyun konsolu tecrübesinde biraz geri kalsa da, ortayı kapatabilecek üzere duruyor. Şirketin 137.3 milyar dolarlık bir serveti bulunmakta.

1. Microsoft – 1 trilyon dolar

Oyun dünyasındaki en güçlü şirketler listemizin bir numarasına gelmiş bulunmaktayız. Sony‘nin tahminen de en büyük rakibi olan Microsoft, 1 trilyon dolarlık bedeli ile dikkat çekiyor. Şirketin yalnızca oyun konsolları ile ilgilenen departmanı olan Xbox 600 milyar dolar bedele sahip olurken, son devirde atılan gerçek adımların, bu servette katkısı büyük. Bilhassa Game Pass abonelik sistemi ve yeni jenerasyon konsollar ile büyük beğeni toplayan şirket, uzun müddet daha yerini kaptırmayacağa benziyor.

Pekala sizler liste hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır?

Teknolojinin gün geçtikçe daha da fazla kullanılmasıyla birlikte pek çok yeni sorun ortaya çıkıyor. Örneğin bilgisayarların insan hayatında kıymetli bir yer almasıyla birlikte bilgisayarlara saldıran virüs ve yazılımlar büyük bir tehlikedir.

Windows kullanıcılarına Windows 10 ile birlikte yüklü olarak gelen Windows Defender, tehdit ve virüs muhafazası olarak sizlere sunuluyor. Lakin bu program birden fazla vakit bilgisayarları korumak için kâfi olmuyor. Bu nedenle Windows kullanıcıları Windows Defender devre dışı bırakma süreci için neler yapmalı?

Windows Defender devre dışı bırakma nasıl yapılır?

 • Bilgisayarınızın klavyesinden başlangıç tuşuna basın ya da Misyon Çubuğu‘nda bulunan başlangıç simgesine tıklayarak Başlangıç menüsüne girin.
 • Açılan bölmenin solunda yer alan Ayarlar simgesine tıklayın.
 • Karşınıza çıkan seçeneklerden “Güncelleştirme ve Güvenlik” seçeneğini seçin.
 • Sonrasında açılan pencerenin sol tarafında yer alan “Windows Güvenliği” seçeneğine tıklayın.
 • “Koruma Alanları” listesinde bulunan “Güvenlik duvarı ve ağ koruması”nı seçin.
 • Daha sonra karşınıza çıkan ağ seçeneklerinden kapatmak istediğiniz ağ profilini seçin.
 • “Microsoft Defender Güvenlik Duvarı” başlığının altındaki ayarlama işaretini kapalı hale getirin.
 • Ayar değişikliklerinin uygulanması için bilgisayarınızı yine başlatmanız gerekiyor.
 • Sonuç olarak Windows Defender devre dışı bırakma sürecini tamamlamış oluyorsunuz.

Windows Defender nedir?

Wİndows Defender, bir sistemi makus gayeli yazılımlardan koruyan yazılım uygulamasıdır. Windows’un kullanıcılarına fiyatsız olarak sunmuş olduğu bu program, belgelerinizi virüslerden ve makûs gayeli taarruzlardan korumak için bir tahlildir.

Defender, Windows sürümlerinde yüklü olarak yer alır. Bu uygulama tehditleri tam olarak yok etmez. Sırf tehlikeyi belirleyerek kullanıcıya bildirir. Sonrasında ise sorun ortada kalkana kadar sistemi karantinaya alıyor.

Windows Defender müdafaa için kâfi mi?

Güvenlik müdafaası, ebeveyn kontrolü, gerçek vakitli tehdit algılaması ve fiyatsız olması bakımından Windows Defender öne çıkıyor. Lakin öteki yazılım programlarıyla karşılaştırıldığında birçok kişinin programı devre dışı bırakmayı tercih ettiğini görmek mümkündür.

Gerçek vakitli olarak müdafaanın tam olmaması, kullanışsız bir arayüzü bulunması, VPN ve şifre yönetici hizmetinin olmaması üzere nedenlerden ötürü yetersiz kalıyor. Şayet sizler de devre dışı bırakmayı düşünüyorsanız birinci olarak bilgisayarınız için farklı bir antivirüs yazılımı kurduğunuzdan emin olmanız gerekiyor. Zira başka türlü olduğunda bilgisayarınız tehditlere karşı savunmasız kalacaktır.

PlayStation 4 için en havalı DualShock 4 seçenekleri

2013 yılında piyasaya çıkan PlayStation 4’ün farklı dizaynlara sahip denetimcileri oyuncuların ilgisini çekiyor. Bu bağlamda sizlere, PlayStation 4 için en havalı DualShock 4 seçenekleri listesi hazırladık. Standart dizayna sahip denetimcileri istemeyen, göz alıcı DualShock 4’lerle oyun keyfini yaşamak isteyen şahıslar listemizde kendisine uygun modeli bulabilir.

Derlediğimiz PlayStation 4 denetimcileri yalnızca renk farklılıklarıyla dikkat çekmiyor. Birebir vakitte birtakım seçenekler aşikâr oyunlardan ilham alınarak tasarlandı. Oyuna özel dizayna sahip DualShock 4’lerin fiyatı ise başkalarına nispeten yüksek oluyor.

En havalı DualShock 4 dizaynları

Sony’nin oyun konsolu PlayStation 4, denetimci tarafında oyunculara farklı alternatifleri kullanma bahtı tanıyor. Bu kapsamda oyuncuların ilgisini çekecek, farklı dizaynlara sahip seçenekleri bir ortaya getirdik. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan seçtiğimiz DualShock 4 seçeneklerine yakından bakalım.

1 – Sony DualShock 4 The Last of Us Part II Limited Edition

PlayStation 4 için en havalı DualShock 4 seçenekleri listemizin zirvesinde The Last of Us Part II temalı denetimci yer alıyor. PlayStation özel oyunlarından biri olan The Last of Us serisi, oyun dünyasında kendisine özel bir yer kazanmayı başardı. Bu kapsamda oyunun hayranları için bu tasarım epey dikkat cazibeli oluyor. Birebir vakitte eserin fiyatıyla listemizin doruğunda olduğunu belirtmek gerekiyor.

Bu eseri satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

2 – Sony DualShock 4 Call of Duty Limited Edition

Derlememizin oyun temalı dizayna sahip bir öteki seçeneğine ikinci sırada yer verdik. Oyun dünyasının öne çıkan birinci şahıs nişancı oyunu Call of Duty’den ilham alınarak tasarlanan model, renkleriyle dikkat çekiyor. Tıpkı vakitte gri ve turuncu renklerin baskın olduğu denetimci, pek çok oyuncunun ilgisini çekecektir.

Bu eseri satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

3 – Gri Kamuflaj Sony DualShock 4 V2

PlayStation 4 için en havalı DualShock 4 seçenekleri derlememizde kamuflaj dizaynlı bir opsiyona da yer verdik. Gri renk tonlarını barındıran aygıt, dikkat cazip denetimci isteyen oyunculara hitap ediyor. Ayrıyeten dizaynıyla dikkat çeken denetimcinin yenilenmiş olduğunu belirtmeliyiz.

Bu eseri satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

4 – Berry Blue Sony DualShock 4 V2

İki renk ile karşımıza çıkan aygıt, kontrolcülerde görmeye pek alışık olmadığımız renklere sahip. Açık renkli ve dikkat cazip DualShock arayan şahıslar için ülkü bir seçenek olacaktır. Ayrıyeten denetimci çıkış yaptığı devirde renkleriyle Trabzonspor’u anımsattığı için gündem olmuştu. Başka yandan aygıtın teşhir eseri olduğunun altını çizmeliyiz. Bu nedenle denetimcinin fiyatı da uygun.

Bu eseri satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

5 – Crystal Red DualShock 4 V2

Şeffaf görünümü ve kırmızı tonlarıyla dikkat çeken denetimci, en havalı DualShock 4 seçenekleri listemizde yer alıyor. Aygıt teşhir eseri olmasından ötürü bütçe dostu ve dizaynıyla öne çıkan denetimci arayanlara hitap ediyor.

Bu eseri satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cyberpunk 2077 için CD Projekt’ten bir makûs haber daha!

7 yıllık geliştirme süreci, ön siparişlerde adeta patlama yapması, piyasaya fırtınalı çıkışı ve sonrasında olanlar… Cyberpunk 2077, güzeliyle kötüsüyle son yılların en çok konuşulan oyunlarından biri oldu. CD Projekt RED’in oyuncular gözündeki prestijini sarsan üretimden bir berbat haber daha geldi.

Cyberpunk 2077, bir müddet daha Game Pass’te yok

Sony PlayStation tarihinin, kusurları ve adeta oynanamaz durumda olması sebebiyle satıştan çekilen birinci ve tek oyunu olan Cyberpunk 2077’nin yeni kuşak güncellemesi gelecek yıl gelecek. Daha evvel 2021’in sonuna gerçek geleceği açıklanan devasa güncelleme, hem oyuna yeni jenerasyon kaplamalar ve görsellik getirecek hem de oyundaki kusurların tamamına yakınını giderecek.

Geçtiğimiz günlerde CD Projekt RED tarafından büyük çaplı bu güncellemenein 2022’in birinci çeyreğine sarktığı açıklanmıştı. Polanya menşeli firma, artık de oyunun Xbox Game Pass ve gibisi abonelik hizmetlerine gelmesi için daha çok erken olduğunu söyledi.

CD Projekt Red Lideri Adam Kicinski’ye Cyberpunk 2077’nin Game Pass gibisi abonelik sistemlerine eklenip eklenmeyeceği soruldu. Kicinski, her türlü iş fırsatına açık olduklarını, buna rağmen bu çeşit abonelik modellerine geçiş için eserin piyasa ömrüne bakılarak yanlışsız bir vakit seçilmesi gerektiğini belirtti.

VGC merkezli gelen habere nazaran Cyberpunk 2077’nin de tıpkı The Witcher 3: Wild Hunt üzere kısıtlı bir mühlet uzunluğunda Game Pass ve PlayStation Now için sunulacağı, lakin bunun kısa vadede gerçekleşmesi üzere bir plan olmadığı belirtildi. Kicinski, bu tıp bir kararı vermek için hem getirisinin hem de götürüsünün uzun uzun tartılması gerektiğini, fakat bunu düşünmek için bile şu an için çok erken olduğunu kelamlarına ekledi.

Pekala sizler oyunun Xbox Game Pass yahut PlayStation Now’a gelmeyecek olması hakkında neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

GTA Trilogy için beklenen güncelleme yayınlandı!

Rockstar Games, GTA Trilogy: The Definitive Edition serisindeki meseleleri gideren Title Update 1.03 güncellemesini yayınladı. Geçen hafta oyun tecrübesini olumsuz etkileyen sıkıntılar için özür dileyen ve oyuncuların GTA Trilogy’ye yönelik beklentilerini karşılayamadıklarını kabul eden şirket, kelam verdiği yamayı konsollar ve PC için kullanıma sundu.

Yapılan açıklamaya nazaran, Title Update 1.03 güncellemesi GTA Trilogy üçlemesindeki yağmur efektini düzeltti. Bilhassa orta sahne geçişi sırasında iç yere yağmur yağması adeta fizik kurallarını alt üst etmişti. Bu problemle birlikte yenilenen GTA: Vice City, GTA: San Andreas ve GTA: 3’te tespit edilen çeşitli talihsizliklerin oyunlardan arındırıldığı belirtildi.

GTA Trilogy – Title Update 1.03 ile düzeltilen kusurlar

Güncelleme sadece PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X|S, Xbox One ve PCplatformlarına geldi. Rockstar Games resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “[Title Update 1.03] birkaç düzeltme içeriyor. Önümüzdeki günlerde Nintendo Switch için de kullanılabilir olacaktır” sözlerini kullandı. Güncelleme notları şirketin web sayfasında da paylaşıldı.

GTA: San Andreas’tan bir oynanış sahnesi.

Grand Theft Auto: Vice City – The Definitive Edition

 • Shakedown misyonunun sonundaki orta sahnenin oyuna geri dönerken takılma sorunu düzeltildi
 • Publicity Tour vazifesinin orta sahnesi sırasında içeride yağmurun görülebileceği bir sorun düzeltildi
 • Alloy Wheels of Steel vazifesinin orta sahnesi sırasında içeride yağmurun görülebileceği bir sorun düzeltildi
 • Two Bit Hit vazifesinin orta sahnesi sırasında limuzinin içinde yağmurun görülebileceği bir sorun düzeltildi
 • Shakedown vazifesinde Havana Kıyafeti giyerken Tommy’nin elleriyle ilgili bir sorun düzeltildi
 • Cop Land misyonunda kafe havaya uçtuğunda vazifenin başarısız olmasına neden olan bir sorun düzeltildi.
 • Rub Out misyonunun çıkışı sırasında Diaz malikanesinin eksik doku sorunu düzeltildi
 • Checkpoint Charlie misyonunun sonunda bir çökme düzeltildi
 • Uzatılmış oyun oturumları sırasında yollarda doku bozulmasının görülebileceği bir sorun düzeltildi
 • V-Rock radyo istasyonunu dinlerken 10 saniyelik bir duraklama düzeltildi

Kararlılık iyileştirmeleri – Genel

 • Oyundayken kamera modları ortasında geçiş yaparak değiştirilebilen sinematik kamera eklendi
 • Doku resminde/tabelada bir dizi yazım yanlışı düzeltildi
 • Orta sahneler sırasında içeride yağmurun göründüğü birkaç durum düzeltildi
GTA Trilogy: The Definitive Edition’daki akıllara ziyan yağmur efekti.

Grand Theft Auto: San Andreas – The Definitive Edition

 • Düzgün görüntülenmeyen çim dokularıyla ilgili birkaç sorun düzeltildi
 • King in Exile vazifesinin orta sahnesi sırasında Cesar’ın saç çizgisindeki beyaz bir çerçeve düzeltildi
 • The Meat Business vazifesinin orta sahnesinde CJ’nin bedeniyle ilgili bir sorun düzeltildi
 • Supply Lines misyonunun açılış sahnesi sırasında CJ’nin gövdesiyle ilgili bir sorun düzeltildi
 • Blood Bowl misyonunun sonunda bir oyunu kaydetme sorunu düzeltildi
 • Dam and Blast misyonu sırasında meydana gelen bir çökme düzeltildi
 • Uzun periyodik oyun oynama sonrasında oluşan bir doku bozulması düzeltildi
 • Dörtlü bisiklet sürerken CJ’nin yüzünün gerisine bakarken kamerayı gizlemesine neden olan bir sorun düzeltildi
 • Ice Cold Killa vazifesi sırasında bir denetim noktası yine denenirken yaşanan bir kilitlenme düzeltildi
 • Meksika yemeği reklamındaki yazım yanılgısı düzeltildi

GTA Trilogy: The Definitive Edition için yayınlanan Title Update 1.03 güncelleme notlarının tamamını Rockstar Games web sayfasında bulabilirsiniz. Tıpkı vakitte güncellemeyi yaptıktan sonra oyunda yaşadığınız olumlu-olumsuz tecrübeleri aşağıdaki yorum alanına yazabilirsiniz.

Milyarlarca tweet silinebilir! Twitter’dan yeni karar

Twitter, şahısların isim vb. bilgilerini onların müsaadesi olmadan paylaşmayı yasaklayan özel bilgi siyasetini güncelledi. Siyaset mucibince müsaadesiz bir halde paylaştığınız lokasyon bilgisi, adresi, kimlik dokümanları ve kamuoyuna açık olmayan her türlü şahsî data, Twitter topluluk kurallarının ihlali olarak nitelendiriliyor. Sahibi tarafından Twitter’a şikayet edilirse kaldırılıyor.

Paylaşılan bilgi nedeniyle şahıslara fizikî ziyan gelmesini engellemek hedefiyle bunu yaptığını belirten Twitter, politikayı genişletti. Artık özel bireylere ilişkin fotoğrafları ve görüntüleri da Twitter’da müsaadesiz yayınlamak yasaklandı. Şirket bahisle ilgili açıklamasında, bu usul süreçlere platformda müsaade vermeyeceklerini belirtti.

Twitter, politikayı ihlal eden tweetleri kaldırıyor

Twitter, resmi hesabından yayınladığı duyuruda, “Görüntüleri paylaşmak, insanların Twitter’daki tecrübelerinin değerli bir kesimidir. Beşerler, bir fotoğrafın herkese açık olarak paylaşılıp paylaşılmayacağını belirleme konusunda bir seçeneğe sahip olmalıdır.” tabirlerini kullandı. Bu kapsamda mevcut siyasetini genişlettiğini belirterek şunları ekledi:

Bugünden itibaren, özel bireylerin fotoğraf yahut görüntüleri üzere özel medyaların istekleri olmadan paylaşılmasına müsaade vermeyeceğiz. Diğerlerini tehdit etmek yahut bunu yapmaya teşvik etmek üzere, şahısların özel bilgilerinin yayınlanması da siyaset kapsamında yasaktır.

Twitter, tasvir edilen kişi yahut yetkili bir temsilcisinin özel görsellerinin yahut görüntülerinin müsaadesiz paylaşıldığına dair şikayet aldığında bunu kaldıracağını söyledi. İstisnai olarak; siyasetin, medya ve beraberindeki tweet metninin kamu faydasına paylaşıldığı yahut kamu telaffuzuna paha kattığı durumlarda, tanınmış bireylerin yer aldığı medya için geçerli olmadığını belirtti.

Fakat kamuya açık şahıslar yahut kamuya açık sohbetlerin kesimi olan şahısların özel imgeleri taciz etmek, korkutmak üzere berbat niyetler ile paylaşılıyorsa yeniden kaldıracağını açıklayan Twitter, siyaset kapsamında yasaklanan medya içeriklerini şöyle sıraladı:

 • Sokak adresleri, GPS koordinatları yahut özel kabul edilen pozisyonlarla ilgili başka tanımlayıcı bilgiler dahil olmak üzere mesken adresi yahut fizikî pozisyon bilgileri.
 • Devlet tarafından verilen kimlikler ve toplumsal güvenlik yahut öbür ulusal kimlik numaraları dahil olmak üzere kimlik evrakları.
 • Halka açık olmayan şahsî telefon numaraları yahut e-posta adresleri dahil bağlantı bilgileri.
 • Banka hesabı ve kredi kartı ayrıntıları dahil finansal hesap bilgileri.
 • Biyometrik bilgiler yahut tıbbi kayıtlar dahil olmak üzere başka özel bilgiler.
 • YENİ: Müsaade olmaksızın özel bireylerin medyası.

Sizler de müsaadeniz olmadan paylaşılan bir fotoğraf/video gördüğünüzde artık bunları Twitter’a şikayet edebilirsiniz.

Astronotlar tehlike altında: NASA uzay yürüyüşünü erteledi!

Gezegenimizin atmosferinden dışarıya çıkabilmek, uzay çöplüğü yüzünden her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bozulan uydulardan roket kesimlerine kadar, yörüngemizde başı boş bir biçimde, maganda kurşunu gibi gezen on binlerce büyük ve milyonlarca küçük modül bulunuyor. NASA tarafından yapılan açıklamaya göreyse Memleketler arası Uzay İstasyonu bir defa daha bu tehditle burun buruna geldi.

NASA, uzay çöplüğü astronotların yürüyüşünü ertelemek zorunda kaldı!

NASA, bu sabah erken saatlerde yakındaki kimi uzay enkazlarından mümkün bir güvenlik tehdidi haberini aldıktan sonra Milletlerarası Uzay İstasyonu dışında gerçekleşmesi planlanan bir uzay yürüyüşünü erteleme kararı aldı. Enkazın nereden geldiği şimdi değil. Lakin Rusya’nın yörüngedeki uydularından birini havaya uçurup uzay istasyonunu tehdit eden binlerce tehlikeli modül oluşmasına sebebiyet vermesinin üzerinden sadece iki hafta geçti.

Memleketler arası Uzay İstasyonu’nun dışında uzay yürüyüşü yapan astronotlar

ISS’de bulunan astronotlardan Kayla Barron ve Thomas Marshburn, istasyonun dışındaki bir anteni değiştirmek için bu sabah saatlerinde uzay giysileri giyiyordu. Bu Marshburn için beşinci ve Barron için birinci uzay yürüyüşü olacaktı. Fakat, hava kilidinden ayrılmadan evvel, vazife denetimindeki NASA işçisi uzay yürüyüşünü durdurdu.

ISS’deki bir başka astronot Mark Vande Hei, vazife gücündeki uçuş kontrolörlerine “Bu yalnızca gerçek hayat, bazen işler bu türlü yürüyor ve siz dostların güvenliğimizi gözettiğinize hakikaten sevindim” dedi. NASA ise tespit edilen enkazın ne derece risk oluşturduğunu kıymetlendirmek için kâfi müddet olmadığını, bu sebeple misyonu bir sonraki duyuruya kadar ertelediğini söyledi.

Memleketler arası Uzay İstasyonu için kaçınma hareketleri rutinleşti!

Uzay çöplüğü, son iki hafta içinde ikinci sefer Memleketler arası Uzay İstasyonu planlarını bozuyor. Bu ayın başlarında da eski bir Çin hava uydusundan kopan ve yörüngede başı boş hareket eden parçanın ISS’NİN bir kaç yüz metre yakınından geçeceği öngörüldü. Bu sebeple çarpışmayı önlemek için “uzay enkazından kaçınma hareketi” ismi verilen bir hareket gerçekleştirildi.

Dünyanın etrafında bulunan uzay çöplüğünün temsili bir resmi

Milletlerarası Uzay İstasyonu son 22 yılda, üçü 2020’de olmak üzere, 29 kaçınma manevrası gerçekleştirdi. En sonuncusu 22 Eylül 2020‘de, bir Japon roketine ilişkin uzay çöpü yaklaşık 1.4 kilometre yakından geçeceği için yapılmıştı. Bu sayıların ilerleyen günlerde giderek artması bekleniyor. Hasebiyle sistemler devamlı ISS‘in etrafını tarayarak tehlikelere karşı muhafaza sağlıyor.

Rusya, 15 Kasım’da bir cins kinetik füze kullanarak kendi uydularından birini havaya uçurdu. Açıklanan datalara nazaran 1700 adeti geçen izlenebilir ve binlerce izlenemeyen küçük uzay çöpünün oluşmasına sebep oldu. Patlatılan uydu, ISS’ye nispeten yakın bir yörüngede döndüğü için, enkaz bulutu periyodik olarak yakınından geçti. Ancak astronotlar, misyon kontrolörleri tarafından erken uyandırıldı.

Siz bu bahis hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Twitch’in en çok aboneli yayıncısı YouTube’a transfer oldu!

Yayın akışı platformlar ortasındaki rekabet git gide kızışıyor. Son yıllarda Twitch cephesinin kurduğu hegemonyaya son vermek isteyen YouTube Gaming veFacebook Gaming, birbiri arkasına transferler açıklamaya devam ediyor. YouTube Gaming, Twitch dünyasının ünlü yayıncılarından biri olan Ludwig ile resmen muahedeye vardı.

Twitch, ünlü yüzlerinden birini daha kaybetti

2011 yılında Justin.Tv’nin yan projesi olarak kurulan Twitch, ortadan geçen 10 yılın akabinde hiç olmadığı kadar güçlü bir hale geldi. Vakit zaman ismi çeşitli skandallarla anılan ünlü yayın akışı platformu, bugünlerde YouTube Gaming ve Facebook Gaming ile rekabet etmeye çalışıyor. Son gelen haberler, Twitch’in ünlü yayıncısı Ludwig‘in YouTube’a transfer olduğu tarafında.

2018 yılından beri Twitch mecrasında yayın yapan Ludwig, popülariteyi hayli kısa bir müddette yakaladı. Geçtiğimiz Mart ayında Subathon ismi verilen yayıncının durmaksızın yayına devam ettiği bir seri yayın yapan Ludwig, abone sayısında Ninja’yı geçebilmek için 31 gün boyunca yayını hiçbir biçimde kapatmamıştı.

31. günün sonunda tüm vakitler abone sayısını 269.154 yapan Ludwig, Ninja’nın rekorunu geride bırakmıştı. An prestijiyle Twitch’te toplam 3.1 milyon takipçisi bulunan Ludwig, bugün yayınladığı görüntüyle birlikte Twitch’i terk edip YouTube Gaming’e geçtiğini açıkladı.

Twitch’i temsil eden mor renkli bir otomobille seyahat ederken molada duran Ludwig, daha sonra YouTube Gaming’i temsil eden kırmızı bir otomobile binen Ludwig; 30 Kasım, yani bugün prestijiyle artık yalnızca YouTube Gaming’de yayın yapacak. Ünlü yayıncının bu mutabakat için ne kadar bir fiyat alacağına dair rastgele bir açıklama yapılmadı.

Buna rağmen Twitch, yayıncıya bir veda iletisi yayınlayarak her şey için teşekkür etti. Resmi Twitch hesabı, yayınlanan görüntünün altına, ‘Her manada bir patronsun, Ludwig. Uygun bahtlar ve orada büyük şeyler yapmaya devam et!’ biçiminde bir bildiri attı.

Pekala siz yaşanan bu beklenmedik transferle ilgili neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizlerle yorumlar kısmında paylaşmayı ihmal etmeyin.

COVID-19 uğraşına enteresan tahlil: Sakız!

ABD’deki bir küme araştırmacı, COVID-19 tedavisi için bir sakız denemesi yaptı. Bulgular, SARS-CoV-2 ile enfekte olan bireylerin tükürüklerinde yüksek seviyede virüs olduğunu gösteriyor. Bu nedenle takım, geliştirdikleri sakızın virüsün yayılımını önleyip önleyemeyeceğini araştırdı.

SARS-CoV-2, bedenimizdeki makul hücrelerin yüzeylerinde bulunan ACE2 proteinlerine tutunarak insan hücrelerine girer. Science Alert‘in haberine nazaran, ACE2 proteinlerinin virüs parçacıklarını ağızda tutabileceği fikriyle takım bu proteine sahip sakızı geliştirdi. Araştırma takımı, bulgularını Molecular Therapy mecmuasında yayımladı.

COVID-19 tedavisi için nitekim sakız işe fayda mı?

Araştırmacılar, sakızın aktifliğini test etmek için COVID-19 hastalarından tükürük örnekleri aldı. Akabinde bu örnekleri sakızın bir formuyla karıştırdı. Bu sakızla tedavi edilen tükürüğün, bir plasebo (ACE2 proteini olmayan sakız) ile tedavi edilenlere kıyasla kıymetli ölçüde daha az sayıda SARS-CoV-2 virüs partikülüne sahip olduğunu buldular.

Sakızın öncelikli olarak klinik ortamlarda kullanılması önerildi.

COVID-19 tedavisi için geliştirilen sakız, tüm dünyada yankı uyandırdı. 5 mg‘ı hücrelere viral girişi değerli ölçüde azaltırken, 50 mg ise viral girişi yüzde 95 oranında azalttı. Yani ACE2 sakızının SARS-CoV-2 spike proteininin hücreleri enfekte etme yeteneğini önemli biçimde engellediğini gösteriyor.

Çalışmanın bulguları umut verici görünse de sakızı şimdi oyun değiştirici olarak göremeyiz. Zira birincisi, bu çalışma sırf deneysel. Yani beşerlerle değil, denetimli şartlarda bir laboratuvarda yapıldı. Laboratuvar deneyindeki şartlar, bir kişinin ağzındaki şartlardan farklıdır.

Araştırmacılar, çiğneme hareketinin sakızdaki ACE2 proteininin bütünlüğünü etkilemediğini göstermek için bir çiğneme simülatörü kullandı. Lakin sorular yalnızca bununla sonlu değildi. Örneğin, beden ısısı ve ağız bakterileri üzere bir kişinin ağzındaki ortamın sakızın aktifliği üzerinde rol oynayıp oynamayacağını şimdi bilmiyoruz.

İkinci olarak ise, bilim insanları deneylerde tam SARS-CoV-2 virüsünü kullanmadı. Ayrıyeten araştırmacılara nazaran bu sakızın kullanım alanı klinik ortamlar. Örneğin, diş ameliyatlarında yahut COVID-19 odalarında yayılmayı azaltmak üzere.

Valve, yeni bir Half-Life oyunu geliştiriyor!

Valve Half-Life serisine yeni bir oyun daha kazandırmayı planlıyor. Steam Deck için tüm çalışmalarını sürdüren şirket, yeni oyunu ile el konsoluna daha fazla oyuncu çekmeyi planlıyor. Hali hazırda çok tanınan bir seri olan Half-Life ise bu mevzudaki en hakikat seçim olabilir.

Citadel kod isimli bir proje geliştiren şirket, teknik olarak Half-Life 3′ü yapmıyor. Valve, daha farklı denemelerle markayı genişletmek için uğraşıyor.

Half-Life, strateji oyunu oluyor

YouTube üzerinden paylaşılan sızıntıya nazaran yeni Half-Life oyunu, tam manasıyla FPS (birincil şahış nişancı) olmayacak. Valve, seriye yeni bir hava katmak için üretimi, farklı kategorilerde harmanlamayı planlıyor. Alyx ile VR dünyasına başarılı bir giriş yapan şirket, yeni denemelerle daha farklı profildeki oyuncuları da kainatına çekmeyi planlıyor. Ayrıyeten Steam Deck için de geri sayıma geçen Valve, konsolunu güçlü bir formda piyasaya sunmak istiyor.

Yapılan sızıntılara nazaran yeni Half-Life oyunu, gerçek vakitli strateji tabanlı olacak. Şirket tıpkı vakitte Left 4 Dead serisindeki üzere eşli oynama imkanını da oyunculara sunmak istiyor. Birden fazla üretimin harmanına benzeyecek yeni oyun, dahil olduğu cihanla de isminden kelam ettirmek istiyor.

2018‘den bu yana geliştirilen Citadel kod isimli imal, başlangıçta VR için planlanmış. Lakin daha sonradan Steam Deck ile planlar değiştirilmiş ve el konsoluna uygun bir oyun geliştirme kararı alınmış. Tam olarak senaryosu muhakkak olmayan üretim, kainatın tam neresinde olacak aşikâr değil. Ayrıyeten dedikodu bazında olan bilgiler, şimdi tam manasıyla kesinleşmedi.

Half-Life 3‘ü bekleyen hayranları üzebilecek olan gelişme, genel kainata ilgi duyanları sevindirecek cinsten. Hiçbir formda seriye üçüncü oyunu kazandırmakla ilgilenmeyen Valve‘ın farklı denemelerle risk aldığını söylemek yanlış olmaz. Şirket, seriyi farklı bir yere taşırken, mevcut oyuncularını da kaybedebilir. Bakalım ilerleyen süreçte Citadel ile alakalı farklı bilgiler ortaya çıkacak mı, bekleyip göreceğiz.

Pekala sizler yeni Half-life‘ı deneyimlemek ister miydiniz? Valve‘ın hala üçüncü oyunu çıkartmamasını nasıl değerlendiriyorsunuz? Husus ile alakalı görüşlerinizi bizlere aktarmayı unutmayın.

Paravan Blog