16 yaşındaki genç kız, TikTok sayesinde mevtten kurtuldu!

Toplumsal medya hayatımızın epeyce değerli bir modülü. Bu nedenle pek çoğumuz günümüzün büyük bir kısmını burada geçiriyor, platformlarda gördüğümüz akımların kesimi oluyoruz. Ekseriyetle cümbüş emelli olan bu durum, bazen de öğretici olabiliyor.

Bunun son örneği kısa müddet evvel ABD‘nin Kentucky eyaletinde yaşandı. 16 yaşındaki bir kız, kaçırıldı. Neyse ki TikTok isimli toplumsal medya platformundan öğrendiği bir el işaretini uygulayan genç, tehlikede olduğunun sinyalini vererek kendini kurtardı. İşte ayrıntılar…

TikTok sayesinde yardım çağırdı!

Olay, bir mühlet evvel açıklanan bir polis raporu sayesinde ortaya çıktı. Buna nazaran, 5 Kasım‘da polisi arayan bir motosiklet şoförü, trafikteki bir aracı ihbar etti. Araç içerisinde bulunan kızın kuşkulu halleri olduğunu söyleyen şoför, tehlikedeyim manası veren bir el işareti yaptığını da belirtti.

Kanada Bayanlar Vakfı tarafından geliştirilen kozmik yardım işareti

İhbar üzerine çabucak harekete geçen yetkililer, motosiklet şoförünün de yardımıyla kuşkulu aracın anlık halde takip etmeyi başardı. Daha sonra genç kız önü kesilerek durdurulan aracın içinden sağ salim kurtarıldı. olayın çabucak akabinde gencin 2 Ekim‘de Kuzey Karolina’dan kaybolduğu açıklandı.

Yaşanan olay, hakikat kullanılan toplumsal medyanın ne kadar değerli olduğunu ve insanları bilgilendirme konusunda ne kadar yararlı olduğunu gösterdi. Pekala bu işaretin manası ne? Kanada Bayanlar Vakfı tarafından tanıtılan acil durum el işareti, tüm dünyada bayanların gizlice yardım istemesi yahut kahırda olduğunu göstermesi için kullanılan bir el işareti. Hareket kozmik olarak “Yardıma gereksinimim var” manasına gelir.

Pekala siz bu husus hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce TikTok üzere toplumsal medya platformları insanları bilinçlendirmek için daha verimli bir formda kullanılmalı mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paravan Blog